Operacje bariatryczne są dla wielu osób cierpiących z powodu otyłości jedyną szansą na odzyskanie kontroli nad własną wagą i utratę nadmiarowych kilogramów. Pośród różnych rodzajów operacji wykonywanych w ramach leczenia otyłości, każda z metod będzie wiązała się dla chorego z pewnymi ograniczeniami dietetycznymi, koniecznością zmiany nastawienia do jedzenia, a także ryzykiem powikłań, na które należy odpowiednio się przygotować.
Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji bariatrycznej i jakich zaleceń należy przestrzegać w trakcie i po zakończeniu leczenia?
Najczęstsze i możliwe powikłania po operacjach bariatrycznych
Dzięki wykorzystaniu metody laparoskopowej podczas operacji rękawowej resekcji żołądka, gastric bypass czy mini gastric bypass żołądka, ryzyko związane z operacją i możliwymi powikłaniami pooperacyjnymi zostało dla operacji bariatrycznych zminimalizowane.
W dalszym ciągu należy pamiętać jednak, że są to operacje inwazyjne, zmieniające całkowicie kształt i funkcjonowanie układu pokarmowego, a co za tym idzie, wymagające ingerencji chirurgicznej w celu prawidłowego przeprowadzenia zabiegu i zabezpieczenia organów wewnętrznych po jego zakończeniu.
Wśród najczęściej występujących powikłań w okresie około-operacyjnym należy wymienić ogólnie gorsze samopoczucie pacjenta powiązane z nudnościami, zdarzającymi się wymiotami i możliwymi bólami w klatce piersiowej. Objawy te są wynikiem przystosowywania się organizmu do „nowego” układu pokarmowego oraz ponownego uczenia się przez pacjenta porcji, jakie organizm jest w stanie tolerować.
Spożywając pokarmy nieodpowiednie dla osób po operacjach bariatrycznych, zbyt duże porcje posiłków czy niedokładnie gryząc kawałki pokarmów można doprowadzić do przeciążenia układu pokarmowego i nieprzyjemnych objawów.
Częstym, bo występującym u nawet 10% osób w okresie pooperacyjnym powikłaniem jest rozwój kamieni żółciowych spowodowany szybkim spadkiem wagi. Zwiększone ryzyko kamicy żółciowej może doprowadzić do konieczności usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Powikłania zależne od rodzaju operacji bariatrycznej
W przypadku wyboru regulowanej opaski żołądkowej, u wszystkich osób po długim czasie od operacji (nawet do 15 lat) dochodzi do potrzeby jej usunięcia z powodu jej nieprawidłowego przemieszczania się, zakażenia lub poszerzenia przełyku. Jest to jednocześnie głównym z powodów, dla których operacja założenia opaski żołądkowej została zastąpiona przez rękawkową (mankietową) resekcje żołądka.
W przypadku operacji wymagających wykonania nowych połączeń (zespoleń) w układzie pokarmowym, najpoważniejszym powikłaniem po tego typu operacjach jest nieszczelność w miejscu zszycia ścian żołądka. Jeśli takie zdarzenie nastąpi, konieczna będzie ponowna operacja oraz wydłużenie leczenia szpitalnego w celu zagojenia się szwów i wzmocnienia ścian żołądka.
W pierwszych godzinach po operacji bariatrycznej może nastąpić także lekkie krwawienie do jamy otrzewnowej, a na dalszych etapach leczenia zwężenie żołądka oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Dodatkową kategorię powikłań dla operacji obejmujących wyłączenia żołądkowe są problemy związane z niedoborami żywieniowymi oraz przepukliny brzuszne.
Jakich zaleceń należy przestrzegać po operacji bariatrycznej?
Podejmując decyzję o poddaniu się operacji bariatrycznej trzeba liczyć się z tym, że organizm będzie potrzebował czas do powrotu do „normalnego” funkcjonowania, a wiele zmian wprowadzonych na okres tuż po operacji będzie musiało pozostać z pacjentem do końca życia – taki jest pożądany cel leczenia. Największe i najważniejsze zalecenia pooperacyjne eliminujące ryzyko pewnych powikłań dotyczą przestrzegania ścisłej diety, suplementacji witamin i mikroelementów.
Ograniczenia mogą dotyczyć także aktywności fizycznej, która po operacjach tego typu wprowadzana jest stopniowo w celu ograniczenia ryzyka poważnych powikłań i krwotoków wewnętrznych.
Szczegółowe zalecenia dietetyczne dla pacjentów po operacjach bariatrycznych będą zależały od czasu, jaki upłynął od operacji, a także typu zabiegu jaki został wykonany. Konieczna jest praca z dietetykiem, z wsparciem suplementów dostosowanych do indywidualnych potrzeb i aktualnych wyników badań pacjenta.
Z reguły w pierwsze tygodnie po operacji pacjent przeprowadzany jest stopniowo przez kolejne etapy wdrażania pokarmów, począwszy od odżywczych posiłków płynnych, przez papki, po pierwsze drobno zmielone mięso i wartościowe posiłki w minimalnych ilościach dostosowanych do nowej pojemności żołądka.
Po rękawowej resekcji żołądka lub operacji gastric bypass (czy mini gastric bypass), po operacji pacjent jest w stanie jednorazowo przyjąć do 50-80 ml pokarmu, co dla większości osób otyłych jest drastycznym spadkiem w porównaniu z dietą przed operacją. Przystosowanie się do takich zaleceń jest wymagające, ale niezbędne dla możliwości zrzucenia wagi, zachowania zdrowia i sukcesu operacji.
Z tego względu jeszcze przed operacją pacjent pracuje z dietetykiem, stopniowo przystosowując się do nowej diety pooperacyjnej i budując zdrowe nawyki, które przeniesie na swoje życie codzienne po operacji.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking