Ciałopozytywność to jeden z najszybciej rozwijających się ruchów społecznych ostatnich lat. Polega na promowaniu samoakceptacji i zdrowego stylu życia poprzez podkreślanie piękna różnych typów urody i kształtów sylwetki. Jednocześnie widzimy stale rosnące zainteresowanie zabiegami chirurgii plastycznej, a wśród pacjentów pojawiają się osoby należące do różnych grup wiekowych, w tym zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zjawiska te są ze sobą sprzeczne – czy jednak rzeczywiście tak jest? Czy poddanie się operacji plastycznej może pomóc w zaakceptowaniu samego siebie i sprawić, że poczujemy się dobrze w swojej skórze? A może jest to tylko droga na skróty i poddanie się presji otoczenia? To temat, który często budzi wiele wątpliwości i emocji, dlatego warto go zgłębić.
Dlaczego akceptacja swojego ciała jest tak ważna?
Kampanie reklamowe, telewizja, filmy, a w ostatnim czasie w dużej mierze również media społecznościowe, mają ogromny wpływ na kreowanie trendów nie tylko w modzie, ale też związanych z wyglądem. Kiedy we wszystkich tych źródłach promowany jest konkretny typ urody – a co ważne trendy te nie ograniczają się tylko do idealnie szczupłej sylwetki czy gładkiej skóry bez żadnych skaz, obejmować mogą nawet kształt nosa czy ust, a także wielkość biustu czy pośladków – łatwo zapomnieć o tym, że są to zabiegi marketingowe, a same materiały często są mocno retuszowane, i zamiast tego skupiać się przede wszystkim na tym, w jakich aspektach nasz wygląd odbiega od tego przedstawionego jako ten, do którego należy dążyć. Takie podejście ma bardzo negatywne konsekwencje, szczególnie mocno wpływa na dzieci i osoby młode, i w zależności od powagi danego przypadku może prowadzić do problemów obejmujących tak rozległe przypadłości jak:
- zaburzenia odżywiania,
- depresja,
- stany lękowe,
- obniżone samopoczucie.
Ruch body positive, czyli właśnie ciałopozytywność ma na celu przeciwdziałanie takim sytuacjom. Duże zaangażowanie osób promujących zdrowe spojrzenie na kwestie urody i ciała sprawia, że łatwo zauważyć istotne zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie – to na przykład przedstawianie różnych sylwetek w kampaniach marketingowych, inicjatywy zachęcające do zaprzestania lub ograniczenia używania filtrów i narzędzi do obróbki zdjęć i prezentowanie realistycznego wyglądu ciała.
Czy operacje plastyczne mogą okazać się wsparciem na drodze do samoakceptacji?
W kontekście zmian opisanych powyżej operacje plastyczne mogą prezentować się jako rozwiązanie zbędne. W końcu, kiedy celem jest akceptacja ciała takiego, jakim jest, każda chirurgiczna ingerencja staje się zaprzeczeniem tej idei, prawda? Z tego powodu wśród osób promujących naturalny wygląd często spotkać można się z bardzo negatywnym podejściem do chirurgii plastycznej. Czy jest to jednak właściwe podejście do problemu? Otóż nie! Wiele osób zapomina, że u podstaw ruchu ciałopozytywności leży odejście od odgórnie narzuconych standardów piękna na rzecz indywidualnej drogi do samoakceptacji każdej osoby. Chodzi tu przede wszystkim o osiągnięcie stanu, w którym czujemy się komfortowo we własnej skórze i w pełni akceptujemy to jak wyglądamy. Warto więc wyraźnie podkreślić różnice pomiędzy poddaniem się operacji plastycznej w celu dopasowania się do obowiązującego kanonu piękna a sytuacją, kiedy taką decyzję podejmujemy tylko i wyłącznie dla siebie i swojego samopoczucia lub zdrowia. To nie medycyna estetyczna stoi w sprzeczności z koncepcją akceptacji swojego ciała, ale presja narzucana przez nierealistyczne oczekiwania.
Podsumowując, kwestia akceptacji własnego ciała jest sprawą wewnętrzną, opartą na naszych indywidualnych odczuciach, a nie promowanych trendach czy przekonaniach innych osób. Jeżeli więc jesteśmy w stanie pokochać siebie takimi, jakimi jesteśmy – operacja plastyczna zdecydowanie nie jest ofertą dla nas. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu, niezależnie czy jest to kwestia czysto estetyczna, czy może komplikacje wynikające z choroby lub wrodzone przypadłości, nie potrafimy zaakceptować swojego wyglądu, decydując się na jego korektę, w żadnym stopniu nie ponosimy porażki ani nie rezygnujemy z siebie! Wręcz przeciwnie, podjęcie świadomej decyzji o poddaniu się operacji plastycznej w celu podniesienia swojego własnego komfortu fizycznego i psychicznego jest jak najbardziej zgodne z duchem czasu.
Jakie cele stawia sobie współczesna medycyna estetyczna?
Postrzegana stereotypowo chirurgia plastyczna ma za zadanie zmienić wygląd pacjenta, wprowadzając dowolne zmiany, jakich ten zażąda. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, co niestety kończy się najczęściej przerysowanymi i sztucznie wyglądającymi rezultatami. Współczesna medycyna estetyczna obiera jednak zupełnie inną drogę – zamiast odmieniać wygląd, chirurdzy plastyczni dążą do podkreślenia wybranych elementów urody, usunięcia defektów i poprawy wyglądu bez wprowadzania w nim drastycznych zmian. Podstawowym celem jest uzyskanie naturalnego efektu, który osobom postronnym trudno będzie skojarzyć z przebyciem zabiegu. Takie podejście wymaga indywidualnego spojrzenia na każdego pacjenta i dobrania rodzaju operacji oraz zastosowanych metod pod kątem potrzeb i optymalizacji możliwych do osiągnięcia wyników.
Niezadowolenie ze swojego wyglądu — kwestia estetyczna czy już choroba?
Prawdopodobnie znaczna większość społeczeństwa posiada mniejsze lub większe kompleksy dotyczące swojego wyglądu. Jest to zjawisko, które można uznać za naturalne i w większości przypadków nie odbija się ono w żaden sposób na jakości codziennego życia. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że brak akceptacji swojego ciała może wykraczać daleko poza stosunkowo nieszkodliwe kompleksy. Jest tak w przypadku osób borykających się z cielesnym zaburzeniem dysmorficznym – ma ono podłoże psychiczne i prowadzi do nierealistycznego postrzegania swojego ciała lub jego części i przekonania o jego nieatrakcyjności. To poważny problem wymagający specjalistycznego wsparcia psychiatry lub psychologa – w takim przypadku pomoc chirurga plastycznego nie przyniesie ulgi, nie powinna więc być traktowana jako możliwe rozwiązanie.
Operacja plastyczna – kiedy warto się na nią zdecydować?
Decyzja o operacji plastycznej nie powinna być podejmowana pod wpływem emocji, z dnia na dzień i w wyniku mody lub presji otoczenia. To zabieg związany nie tylko ze zmianą wyglądu, ale podobnie jak każda inna ingerencja chirurgiczna może skutkować komplikacjami i konsekwencjami zdrowotnymi. Niezwykle ważne jest więc odbycie konsultacji ze specjalistą i przejście niezbędnych badań, a także omówienie z lekarzem swoich oczekiwań i realnych możliwości, jakie oferuje wybrana metoda zabiegowa.
Jeśli czujesz się komfortowo z myślą o poddaniu się operacji i wierzysz, że poprawi ona Twoje samopoczucie i jakość życia, zapewniając szansę za zaakceptowanie swojego ciała – nie odkładaj decyzji na później! Umów się na konsultacje w KCM Clinic i odmień swój wygląd razem z naszymi specjalistami. Mamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów chirurgii plastycznej, a nasz zespół stale poszerza swoje kwalifikacje, dzięki czemu możemy zaoferować najnowocześniejsze techniki chirurgiczne dla osiągnięcia najlepszych rezultatów!
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking