Otyłość to złożona choroba przewlekła, która w widoczny sposób objawia się nadmiarem tkanki tłuszczowej. Dużo poważniejsze są jednak konsekwencje niewidoczne dla oka — rosnący wskaźnik masy ciała zwiększa również ryzyko rozwoju licznych chorób współtowarzyszących, jak cukrzyca czy nadciśnienie, a jednocześnie obniża się kondycja fizyczna i wydolność organizmu.
Przy zaawansowanym stadium choroby na stosowanie metod profilaktyki otyłości może być już za późno, a najszybszym sposobem na pozbycie się ciężaru zbędnych kilogramów jest zastosowanie chirurgii bariatrycznej. Operacja zmniejszenia żołądka to skuteczny sposób walki z otyłością, szczególnie w przypadku otyłości II i III stopnia, który przy zachowaniu prawidłowej diety i stosowaniu się do zaleceń lekarza pozwala na szybką i trwałą utratę wagi dla osiągnięcia wymarzonej sylwetki i poprawy stanu zdrowia.
Problem otyłości w Polsce i na świecie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w globalnej perspektywie obecnie więcej osób umiera rocznie z powodu problemów zdrowotnych wynikających z nadwagi i otyłości niż z powodu niedożywienia. Skala zjawiska jest więc ogromna, a dotyczy szczególnie państw rozwiniętych, których mieszkańcy mają łatwy dostęp do dużej ilości żywności, w tym tej wysoko przetworzonej, i zdecydowanie częściej prowadzą siedzący tryb życia, niż ma to miejsce w państwach biedniejszych. Szacunki za 2016 rok wskazują, że ponad 650 milionów osób dorosłych na świecie było otyłych, a w Polsce choroba dotyka już co czwartego dorosłego. Nadzieją nie napawają również dane dotyczące najmłodszych — w 2019 roku problem nadwagi i otyłości dotyczył już na świecie nawet ponad 38 milionów dzieci poniżej 5 roku życia. Bez szybkiej reakcji i wprowadzenia leczenia zachowawczego w następnych pokoleniach nasze społeczeństwo czeka więc wręcz epidemia otyłości, a co za tym idzie również wynikających z niej chorób i komplikacji.
Kiedy walczyć z otyłością metodami chirurgicznymi?
Zabiegi dostępne w chirurgicznym leczeniu otyłości, takie jak resekcja żołądka, kierowane są przede wszystkim do osób z zaawansowaną otyłością, u których alternatywne metody odchudzania nie zapewniły zadowalających efektów. Inne czynniki kwalifikujące do operacji bariatrycznej to na przykład:
- poważne problemy zdrowotne, których przebieg może zostać złagodzony na skutek utraty wagi,
- stan zdrowia uniemożliwiający podjęcie walki z otyłością przy zastosowaniu tradycyjnych metod jak aktywność fizyczna.
Kto kwalifikuje się do operacji zmniejszenia żołądka?
Głównym wskazaniem do skierowania pacjenta na chirurgiczne zmniejszenie żołądka jest stopień otyłości. Operacje bariatryczne kierowane są przede wszystkim do osób, których wskaźnik BMI wynosi:
- ponad 35 (otyłość II stopnia),
- powyżej 40 (otyłość III stopnia lub otyłość olbrzymia).
Warunki kwalifikacji do operacji zmniejszenia żołądka:
- wiek pomiędzy 18 a 60 rokiem życia (w przypadku osób spoza tej grupy wiekowej decyzja o dopuszczeniu do zabiegu podejmowana jest indywidualnie po uwzględnieniu specyfiki konkretnego przypadku),
- stan zdrowia pozwalający na poddanie się operacji chirurgicznej.
Operacja zmniejszenia żołądka a utrata masy ciała
W zależności od wybranej metody, operacyjne zmniejszenie żołądka polega na usunięciu części organu bądź redukcji jego rozmiaru nawet o 80% w celu ograniczenia objętości żołądka. Pomniejszony żołądek będzie w stanie pomieścić jednorazowo mniejszą ilość jedzenia, co pozwoli w naturalny sposób zrzucić wagę poprzez przyjmowanie mniejszej ilości kalorii. Zmniejszenie poczucia głodu będące wynikiem zabiegu ułatwia przestrzeganie diety pooperacyjnej i szybszą utratę masy ciała.
Metody operacyjnego zmniejszania żołądka
Laparoskopowe zmniejszenie żołądka
Przebieg operacji
Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka polega na usunięciu jego części. Pozostawiony fragment żołądka wynosi około 20-25% rozmiaru sprzed operacji i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym z wykorzystaniem metody laparoskopowej – narzędzia chirurgiczne wraz z endoskopem wyposażonym w kamerę wprowadzone są do ciała poprzez niewielkie nacięcia, dzięki czemu rany po operacji są mniejsze, a proces ich gojenia jest krótszy niż w przypadku chirurgii tradycyjnej.
Wskazania
Laparoskopowa resekcja żołądka to metoda leczenia otyłości rekomendowana dla pacjentów z II i III stopniem otyłości. Przy niższym stopniu otyłości do zabiegu mogą zostać zakwalifikowane osoby z chorobami współtowarzyszącymi, jeśli waga chorego ma wpływ na ich przebieg i intensywność odczuwanych objawów.
Możliwe komplikacje
Mimo wykonania tylko niewielkich nacięć na ciele, usunięcie części żołądka podobnie jak inne zabiegi chirurgiczne wiąże się z ryzykiem komplikacji i powikłań, mogą być to m.in.: uszkodzenia wewnętrzne na skutek wycięcia żołądka, krwawienie, zakażenia.
Efekty
Wraz z częścią żołądka usunięte zostają również komórki odpowiedzialne za wydzielanie greliny, tj. hormonu głodu. W efekcie następuje zmniejszenie uczucia głodu, co w połączeniu z ograniczoną pojemnością żołądka skutkuje znacznym ograniczeniem spożywanego pożywienia.
Rekonwalescencja
Dzięki wykorzystaniu technik laparoskopowych okres rekonwalescencji ulega znacznemu skróceniu w porównaniu z powrotem do zdrowia po przejściu otwartej operacji. Pacjenci mogą wrócić do typowej dla siebie codziennej aktywności już po tygodniu od zmniejszenia żołądka – z zachowaniem ostrożności i unikaniem czynności wymagających wysiłku fizycznego. W pierwszych tygodniach bezpośrednio po zabiegu niezbędne jest też ścisłe stosowanie się do zaleceń dotyczących diety w celu zapewnienia właściwego gojenia się ran.
Endoskopowe zmniejszenie żołądka
Przebieg zabiegu
Endoskopowa plastyka żołądka pozwala osiągnąć efekt zmniejszenia żołądka bez konieczności wycięcia części organu. To zabieg charakteryzujący się bardzo niskim stopniem inwazyjności, a w dodatku jest całkowicie odwracalny. Proces zmniejszania żołądka polega w tym przypadku na wykorzystaniu endoskopu i urządzenia Apollo OverStitch w celu założenia szwów wewnątrz żołądka, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie jego rozmiar. Technika endoskopowa nie wymaga wykonywania żadnych nacięć na ciele, a narzędzia wprowadzane są przez gardło i przełyk.
Wskazania
W przeciwieństwie do chirurgicznej resekcji żołądka zabieg zszycia żołądka wykonany może być już na stosunkowo wczesnym etapie choroby. Sprawia to, że metoda ta może być stosowania nie tylko jako leczenie zaawansowanej otyłości, ale też w ramach profilaktyki przy otyłości pierwszego stopnia.
Możliwe komplikacje
Ponieważ endoskopowe zszycie żołądka to zabieg niechirurgiczny, ryzyko powikłań jest w jego przypadku stosunkowo niewielkie. Do najczęstszych dolegliwości pozabiegowych należy ból w miejscu zabiegu, który mimo wszystko pojawia się rzadko i z reguły ustępuje wraz z powrotem do zdrowia. Mimo wszystko w przypadku odczuwania dyskomfortu warto skonsultować się z lekarzem.
Efekty
Po założeniu szwów objętość żołądka zmniejszy się nawet o 80%, uniemożliwiając w ten sposób spożywanie dużych porcji jedzenia za jednym razem — mniejszy rozmiar sprawia, że żołądek wypełni się zdecydowanie szybciej niż przed zabiegiem. Pacjenci mogą oczekiwać szybkiego spadku wagi, szczególnie w pierwszym okresie po zabiegu plastyki żołądka.
Rekonwalescencja
Niska inwazyjność endoskopowego zmniejszenia żołądka sprawia, że powrót do zdrowia przebiega bardzo szybko. Jeśli nie wystąpią żadne komplikacje, już dzień po zabiegu możliwe jest opuszczenie szpitala, a po tygodniu powrót do pracy. Dla osiągnięcia najlepszych efektów pacjentów od samego początku zachęca się do ruchu, na przykład krótkich spacerów.
Operacyjne zmniejszenie żołądka — którą metodę wybrać?
Obie metody zmniejszania żołądka pozwalają na osiągnięcie zbliżonych rezultatów w zakresie redukcji objętości żołądka. Wykorzystują przy tym jednak zupełnie inne techniki operacyjne, co wpływa na ich poziom inwazyjności, trwałość otrzymanych rezultatów i przebieg rekonwalescencji. Istotna różnica widoczna jest też w docelowej grupie pacjentów — rękawowa resekcja żołądka stosowana jest głównie w leczeniu zaawansowanej otyłości, z kolei operacja zmniejszenia żołądka za pomocą endoskopu dostępna jest już nawet dla osób z BMI o wartości 27, a także dla chorych, którzy nie kwalifikują się do operacji chirurgicznej.
Porównując obie metody operacyjnego zmniejszania żołądka, należy mieć jednak na uwadze, że decyzja o kwalifikacji do zabiegu z wykorzystaniem danej techniki każdorazowo należy do lekarza bariatry odpowiedzialnego za jego wykonanie.
Jak przygotować się do operacji bariatrycznej zmniejszenia żołądka?
- Przed konsultacjami ze specjalistą należy wykonać komplet zalecanych badań, na podstawie których lekarz wyda ocenę stanu zdrowia i zdecyduje o dopuszczeniu do operacji.
- W czasie spotkania z lekarzem warto szczegółowo omówić przebieg planowanego zabiegu, jego efekty oraz możliwe powikłania i zagrożenia. Przydatne może być również przygotowanie przed wizytą listy pytań do lekarza, które pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości.
- Stosowanie się do zaleceń wydanych przez lekarza dotyczących postępowania w okresie bezpośrednio przed zabiegiem, na przykład na temat diety przedoperacyjnej.
- Zaplanować podróż z i do kliniki oraz zadbać o odpowiednie warunki dla powrotu do zdrowia, na przykład pomoc w zakupach czy codziennych obowiązkach w czasie rekonwalescencji.
- W tygodniach poprzedzających poddanie się operacji zaleca się zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu — obecność nikotyny oraz alkoholu w organizmie może negatywnie wpływać na proces rekonwalescencji, spowalniając gojenie się ran i zwiększać prawdopodobieństwo powstania blizn pooperacyjnych.
Dieta po zmniejszeniu żołądka — jak wygląda rekonwalescencja?
Zabieg zmniejszenia żołądka jest tylko jednym z elementów na drodze do utraty wagi, a dla osiągnięcia optymalnych rezultatów oraz pełnego powrotu do zdrowia niezbędne jest połączenie go z odpowiednim planem żywienia przygotowanym przez dietetyka. Bezpośrednio po zmniejszeniu żołądka nie powinno się spożywać pokarmów stałych, które mogą stanowić obciążenie dla przewodu pokarmowego w czasie rekonwalescencji. W pierwszym okresie zalecane jest spożywanie płynów, a następnie stopniowe wprowadzanie do posiłków kolejnych grup produktów w zgodzie z otrzymanymi zaleceniami.
Operacja zmniejszenia żołądka w KCM Clinic
Wybierając KCM Clinic pacjenci zyskują kompleksowe i profesjonalne wsparcie w procesie odchudzania. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu chirurgicznych i nieinwazyjnych zabiegów zmniejszania żołądka, co pozwala nam zagwarantować świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie i w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Zarówno zmniejszenie żołądka poprzez wycięcie jego fragmentu, jak i zszycie przy użyciu metody endoskopowej to operacje dające świetne rezultaty i zapewniające szybką utratę wagi. Dzięki stosowaniu przez nas innowacyjnych technik i nowoczesnego sprzętu zabiegi bariatryczne w naszej klinice wyróżniają się dużą skutecznością i bezpieczeństwem.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking