Schorzenia związane z nadwagą szczególnie często pojawiające się w krajach wysoko rozwiniętych to istotny problem medyczny naszych czasów. Wśród chorób cywilizacyjnych wymienić należy powszechnie występującą nadwagę oraz otyłość, które prowadzą do rozwoju poważnych zaburzeń zdrowotnych. Zjawisko to jest istotnym problemem XXI wieku, gdyż z nadmierną masą ciała zmaga się już ponad 2,2 mld osób, z czego 0,7 mld przypadków to ludzie otyli. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż problem ten dotyczy nie tylko Stanów Zjednoczonych – nie radzą sobie z nim również kraje Unii Europejskiej, w tym także Polska.
Otyłość a nadwaga – jakie są różnice?
Oba te schorzenia związane są z nieprawidłowością wagi, nie są to jednak synonimy, dlatego nie należy ich mylić. Nadwagę oraz otyłość zdefiniować można jako stan, w którym organizm zmagazynował zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Ilość tę można określić poprzez obliczenie wskaźnika BMI (Body Mass Index), dzieląc wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesionych do kwadratu. Wynik mieszczący się w przedziale 25,00 – 29,99 oznacza nadwagę, zaś w przypadku otyłości mówimy o trzech stopniach zaawansowania choroby. Wyróżniamy następujące rodzaje otyłości:
■ 30,00-34,99 – I stopień;
■ 35,0-39,99 – II stopień (kliniczna);
■ ≥40 – III stopień (skrajna).
W celu określenia prawidłowości wagi należy udać się do specjalisty. Warto zaznaczyć, że każde z wymienionych powyżej schorzeń wiąże się z ryzykiem pojawienia się kolejnych niepożądanych następstw zdrowotnych, dlatego zaburzeń wagi nie wolno lekceważyć.
Otyłość a choroby układu sercowo-naczyniowego
Nadmiar tkanki tłuszczowej wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka, powodując wiele powikłań zdrowotnych. Wśród nich wymienić należy choroby układu sercowo-naczyniowego, które obejmują żyły, tętnice oraz mięsień sercowy. Są one uwarunkowane genetycznie, ale niebagatelny wpływ na ich rozwój ma również niezdrowy styl życia. Choroby układu krążenia wskazywane są jako jedna z najczęstszych przyczyn zgonów ludzi na całym świecie. Szczególnie wysokie ryzyko związane jest ze współwystępowaniem takich problemów jak hipercholesterolemia oraz nadciśnienie tętnicze.
Nadmierne kilogramy mogą prowadzić również do rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, żylnej choroby zakrzepowo zatorowej oraz niewydolności i zaburzeń rytmu serca.
Otyłość a zwyrodnienie stawów
Cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby układu sercowo-naczyniowego to niejedyne schorzenia związane z nadmierną masą ciała. Objadanie się przetworzoną żywnością i ograniczanie aktywności fizycznej przyczyniają się również do powstawania zwyrodnienia stawów kolanowych, biodrowych, a często także stawów rąk. W przypadku chorobliwej otyłości zwyrodnienia obejmują również kręgosłup, który jest narażony na duże obciążenia. Nieodwracalne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządów ruchu ograniczają mobilność pacjenta oraz stają się przyczyną przewlekłego bólu. Deformacje stawów mogą prowadzić do niepełnosprawności.
Otyłość a niewydolność oddechowa
Schorzenie związane z występowaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej może prowadzić również do powikłań obejmujących układ oddechowy. Skutkuje nie tylko dusznością wysiłkową, ale także występowaniem zaburzeń oddychania podczas snu (obturacyjnego bezdechu) czy niewydolnością oddechową. Nadwaga jest szczególnie niewskazana w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z astmą oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking