Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2013
Napisz do nas wiadomość
chirurgia.kregoslupa@kcmclinic.pl
Termolezja pod kontrolą RTG
Co to jest odnerwienie prądem o częstotliwości radiowej?
Odnerwienie prądem o częstotliwości radiowej może być również określane jako rizoliza twarzy, ablacja prądem o częstotliwości radiowej lub neurotomia prądem o częstotliwości radiowej. Polega ona na wykorzystaniu fal o częstotliwości radiowej do zablokowania nerwów pośrodkowych wokół stawów twarzowych w plecach lub szyi, które powodują ból. Nerwy te wysyłają sygnały bólowe do mózgu, gdy stawy twarzowe są w stanie zapalnym. Zabieg wykonywany jest poprzez wprowadzenie igły w plecy zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, ale może być również w znieczuleniu miejscowym, podgrzewanie końcówki igły falami o częstotliwości radiowej, co powoduje uszkodzenie zakończeń nerwowych i zatrzymanie sygnałów bólowych z docierania do mózgu.
Jak wygląda zabieg?
Denerwacja prądem o częstotliwości radiowej jest zabiegiem, który może być wykonywany w szpitalu i zazwyczaj pozwala pacjentom na powrót do domu tego samego dnia bez konieczności nocowania. Zabieg trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny.
Podczas zabiegu pacjenci leżą twarzą w dół, a ich skóra jest oczyszczana i znieczulana za pomocą miejscowego środka znieczulającego. Można również podać środek uspokajający, aby pomóc pacjentowi się zrelaksować. Korzystając z promieniowania rentgenowskiego, lekarz wprowadza igłę do dotkniętego obszaru w plecach lub szyi. Mały prąd elektryczny jest przepuszczany przez igłę, aby potwierdzić prawidłowe umieszczenie, a pacjent może poczuć mrowienie lub drganie mięśni, jeśli igła znajduje się w pobliżu właściwego nerwu.
Gdy igła znajdzie się we właściwym miejscu, stosowane są fale o częstotliwości radiowej, które podgrzewają końcówkę igły i niszczą zakończenia nerwowe. Lekarz może również wstrzyknąć miejscowe znieczulenie i steryd, aby złagodzić ewentualny dyskomfort po zabiegu. W zależności od preferencji lekarza, wiele obszarów może być leczonych jednocześnie, lub może on zdecydować się na leczenie jednej strony na raz, potencjalnie z kilkoma tygodniami pomiędzy procedurami, aby zmaksymalizować wykorzystanie znieczulenia miejscowego.
Co dzieje się po zabiegu denerwacji prądem o częstotliwości radiowej?
Po zabiegu pacjenci są przez pewien czas monitorowani w strefie pooperacyjnej, zanim zostaną wypuszczeni do domu. Konieczne może być leżenie w pozycji płaskiej przez co najmniej 30 minut, podczas których sprawdzane są parametry życiowe i pytani są o ewentualne skutki uboczne. Musi ich ktoś odwieźć do domu, ponieważ prowadzenie pojazdu jest zabronione i zaleca się, aby ktoś pozostał z nimi przez 24 godziny po zabiegu.
Przez pierwszy tydzień do dwóch tygodni po zabiegu należy spodziewać się bólu. Może się on nasilić zanim się poprawi, ale nie powinno to budzić niepokoju. Zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i pozostawanie aktywnym, ale pacjenci nie powinni przesadzać. W miarę ustępowania bólu mogą oni stopniowo zwiększać poziom aktywności, zaczynając od lekkich czynności, takich jak chodzenie czy pływanie. Lekarz udzieli dodatkowych wskazówek, co i kiedy można robić.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking