Aby określić wygląd zmian w budowie anatomicznej narządów, wykorzystuje się możliwości diagnostyki obrazowej. W tym zakresie można wyróżnić rezonans magnetyczny, czyli nieinwazyjne badanie pozwalające na wczesne wykrycie dolegliwości, np. zmian nowotworowych, a co za tym idzie szybkie podjęcie leczenia Diagnostyce może podlegać m.in. prostata — jeden z narządów męskiego układu płciowego, znajdujący się poniżej pęcherza moczowego, który powinien być regularnie kontrolowany pod kątem ewentualnych zmian mogących wskazywać na problemy zdrowotne. W przypadku tego gruczołu zaleca się również sprawdzić poziom antygenu PSA, by upewnić się, czy nie jest wysoki. Więcej informacji na temat tych badań, przygotowania do nich i tego, w jaki sposób przebiegają, prezentujemy w poniższym artykule.
Diagnostyka chorób prostaty – rezonans magnetyczny i PSA
Czynnikiem, który może wskazywać na problemy z prostatą, jest nieprawidłowa wartość antygenu PSA. Przyczyny takiego stanu mogą być związane nie tylko z chorobą nowotworową, ale też ze stanem zapalnym i przerostem gruczołu. Dlatego, w przypadku wysokiego stężenia PSA istotne jest przeprowadzenie diagnostyki. Badanie na prostatę, pozwalające skontrolować stan narządu, wymaga pewnego przygotowania. Można je wykonać o dowolnej porze dnia, ale zaleca się, by być na czczo, 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Procedura polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi, która jest przekazywana do analizy, aby określić, czy stężenie PSA mieści się w normie. Przed zgłoszeniem się do gabinetu należy unikać spożywania napojów alkoholowych i palenia wyrobów tytoniowych.
Szczególnie mężczyźni po 50. roku życia powinni wykonać badanie PSA. Przygotowanie do niego nie wymaga dużego zaangażowania, a wynik może zasygnalizować problemy wymagające podjęcia leczenia – zwłaszcza w przypadku wysokiego stężenia tego antygenu.
Sprawdź również „Rak prostaty – nowoczesne metody leczenia”: https://www.kcmclinic.pl/rak-prostaty-nowoczesne-metody-leczenia/
Najważniejsze informacje o rezonansie magnetycznym prostaty
Wysoki poziom PSA może być wskazaniem do procedury, jaką jest rezonans magnetyczny prostaty. Badanie to wykonywane jest w przypadku podejrzenia raka tego gruczołu oraz w trakcie leczenia, by kontrolować lokalizację zmian i stopień ich zaawansowania. Również po zakończeniu procesu zaleca się korzystanie z tej metody diagnostyki obrazowej, aby upewnić się, czy nie nastąpił nawrót choroby. Przygotowanie do rezonansu magnetycznego nie wymaga podejmowania specjalnych działań ze strony pacjenta. Głównym wymogiem jest brak odzieży z metalowymi elementami.
Rezonans magnetyczny prostaty – przebieg badania
Nurtującą wiele osób kwestią jest to, jak wygląda badanie prostaty z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Cały proces trwa około 50 minut, w trakcie których pacjent leży na specjalnym stole, który wjeżdża do tunelu urządzenia w takiej pozycji, że jego głowa znajduje się na zewnątrz, a miednica w środku. W tym czasie sprzęt wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki. Podczas rezonansu magnetycznego prostaty pacjent ma kontakt z personelem, a w razie potrzeby może skorzystać z sygnału alarmowego. Przygotowanie do tej procedury nie wymaga specjalnych czynności. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem środek jest podawany dożylnie zwykle przez założony wcześniej wenflon.
Warto mieć świadomość tego, jak wyglądają takie badania oraz zdecydować się na sprawdzenie wysokości PSA nawet w przypadku braku niepokojących objawów. Dzięki temu można w porę wykryć ewentualne zmiany w obszarze prostaty i zgłosić się na rezonans magnetyczny, który może pomóc w określeniu ich charakteru i przyczyny występowania.