Prawidłowa diagnoza problemów kardiologicznych jest bardzo ważna, by móc zaplanować leczenie. Dlatego w przypadku niepokojących objawów zalecanym badaniem jest rezonans magnetyczny serca. Jest wykonywany także w przypadku osób po przebytych zawałach, ale należy mieć na uwadze przeciwwskazania – w tym posiadanie wszczepionego rozrusznika. Ile trwa taka procedura? Jakie są wskazania do jej przeprowadzenia i jak przebiega?
Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście — przyjrzyjmy się im bliżej.
Co trzeba wiedzieć o rezonansie magnetycznym serca?
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego to m.in.:
- wszczepiony stymulator serca,
- obecność w ciele pacjenta elektronicznych pomp do podawania leków,
- deformacje kręgosłupa uniemożliwiające przyjęcie pozycji leżącej.
Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny serca?
W pierwszej kolejności warto wymienić wskazania do badania, jakim jest rezonans serca. Wśród nich można wyróżnić konieczność diagnostyki choroby wieńcowej, a także ocenę żywotności mięśnia sercowego, ryzyka sercowo-naczyniowego oraz anatomii komór i zastawek. Wykonuje się je także w ramach kontroli pooperacyjnych, przed zabiegami chirurgicznymi i w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, jak bóle w klatce piersiowej czy duszności.
Jeżeli istnieje wskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego, a pacjent posiada rozrusznik serca, badanie nie zostanie przeprowadzone. Wynika to z troski o bezpieczeństwo pacjenta. Wykorzystywane przez urządzenie diagnostyczne silne pole magnetyczne może bowiem zakłócić pracę stymulatora.
Przebieg rezonansu serca – ile trwa badanie?
Pacjent leży na ruchomym stole, który wsuwa się do wnętrza urządzenia emitującego dość głośne dźwięki. W trakcie całej procedury możliwy jest kontakt z personelem medycznym. To, ile trwa badanie, zwykle zależy od jego celu diagnostycznego, więc długość może się różnić w każdym przypadku.