Do leczenia choroby oczu mogącej prowadzić do ślepoty wykorzystuje się zabieg operacyjny, do którego niezbędna jest kwalifikacja przez lekarza. Chirurgia zaćmy z użyciem soczewki wieloogniskowej umożliwia zachowanie wzroku i pozbycie się trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu lub czytanie. Schorzenie to może dotyczyć osób w każdym wieku, ale najczęściej występuje u starszych pacjentów. Uważa się, że zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u kobiet i mężczyzn po 40. roku życia. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda zabieg mający na celu wyeliminowanie tej choroby oczu.
Operacyjne leczenie zaćmy – soczewka wieloogniskowa
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, na czym polega taki zabieg z zakresu chirurgii. W jego przebiegu usuwa się naturalną soczewkę, która uległa zmętnieniu, a w jej miejsce wszczepiana jest sztuczna wieloogniskowa. Stosowane współcześnie rozwiązania w zakresie leczenia zaćmy umożliwiają nie tylko powstrzymanie utraty wzroku, ale też poprawę jakości widzenia. Dzięki temu przeprowadzenie zabiegu może wyeliminować konieczność noszenia okularów korekcyjnych.
Wykorzystywane w chirurgii soczewki wieloogniskowe są miękkie, wykonuje się je z akrylu, hydrożelu lub silikonu. Aby je wszczepić, konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia o szerokości około 2-3 mm. Wprowadza się je do wnętrza oka w postaci zwiniętego ciasno rulonika, który trafia do torebki powstałej po usunięciu naturalnej soczewki. Tam implant rozprostowuje się i przyjmuje właściwy kształt.
Najważniejsze informacje na temat soczewek wieloogniskowych
Stosowane w chirurgii zaćmy implanty mają filtr światła niebieskiego i UV. Dzięki temu mogą sprawdzić się w profilaktyce rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Specjalna budowa sprawia, że soczewki wieloogniskowe umożliwiają poprawę ostrości widzenia na każdą odległość – zarówno z bliska, jak i z dali.
Niezbędne jest przejście procesu kwalifikacyjnego do takiego zabiegu. Do chirurgii zaćmy konieczna jest odpowiednia diagnoza choroby i wykonanie podstawowych badań okulistycznych oraz biometrii. Pacjent powinien także odbyć konsultację z lekarzem i wykonać badanie laboratoryjne krwi i EKG. Przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest wiek przekraczający 70 lat i znaczny stopień astygmatyzmu rogówkowego. Co ważne, soczewka wieloogniskowa może zaburzać widzenie kontrastu. Nie zaleca się więc jej wszczepiania u osób, dla których prawidłowe rozróżnianie odcieni ma duże znaczenie.
Operacja usunięcia zaćmy
Wykorzystanie chirurgii do leczenia zaćmy może wpłynąć na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania poprzez polepszenie ostrości widzenia. Używane w trakcie zabiegu soczewki wieloogniskowe określane są jako “premium”, jako że mogą dodatkowo służyć do korekty astygmatyzmu i starczowzroczności. Dzięki temu ta metoda leczenia choroby oczu jest stosowana nie tylko do zapobiegania ślepocie. Chirurgia zaćmy z użyciem soczewek wieloogniskowych może wyeliminować konieczność noszenia okularów korekcyjnych przez pacjentów zmagających się z wadami wzroku.