Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2011
Balon żołądkowy Orbera
Balon żołądkowy jest nieoperacyjną metodą leczenia otyłości, która polega na wprowadzeniu do żołądka balonu, który następnie wypełniany jest płynem. Balon działa poprzez delikatne uciskanie ścian żołądka, co skutkuje zmniejszeniem uczucia głodu. Efektem założenia balonu jest ograniczenie ilości spożycia pokarmów i w konsekwencji utrata masy ciała.
W Centrum Leczenia Otyłości KCM Clinic używamy balonów firmy ORBERA, specjalizującej się w produkcji balonów żołądkowych o różnych okresach stosowania: 6- i 12-miesięcznych.
Balon żołądkowy ALLURION to najnowsza metoda leczenia otyłości, która nie wymaga interwencji chirurgicznej. To, co wyróżnia balon Allurion na tle innych balonów żołądkowych, to fakt, że jest on zamknięty w rozpuszczalnej, niewielkiej kapsułce. Jego założenie nie wymaga ani hospitalizacji, ani znieczulenia. Balon usuwany jest w drodze naturalnej defekacji, pomiędzy 14. a 16. tygodniem od momentu połknięcia kapsułki. Więcej na temat balonu żołądkowego ALLURION znajdą Państwo TUTAJ.
Zabieg założenia balonów żołądkowych przeprowadzany jest w KCM Clinic przez:
Leczenie otyłości balonem żołądkowym
Podstawowym celem stosowania balonu żołądkowego jest zmniejszenie uczucia głodu u pacjenta. Balon wypełniony płynem daje stałe poczucie sytości, co prowadzi do znacznego zmniejszenia apetytu i objętości spożywanych posiłków. Dzięki temu pacjent spożywa mniej kalorii, co skutkuje stopniową utratą wagi. Po zabiegu umieszczenia balonu żołądkowego nie ma żadnego niebezpieczeństwa uszkodzenia go. Pacjenci mogą normalnie podejmować swoje dotychczasowe aktywności życiowe, ćwiczyć, biegać, jeździć na rowerze. Średnia utrata wagi u pacjenta oscyluje wokół 15 do 20 kg, ale większy lub mniejszy jej spadek jest sprawą indywidualną, uzależnioną od predyspozycji i diety pacjenta. Należy jednak pamiętać o tym, że balon żołądkowy stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod odchudzania takich jak zdrowy i aktywny tryb życia oraz stosowanie odpowiedniej diety.
Jakie są wskazania do założenia balonu żołądkowego?
Głównym wskazaniem do kwalifikacji pacjenta do procedury jest otyłości I stopnia, która nie ustaje pomimo prób stosowania diety oraz aktywności fizycznej. Założenie balonu żołądkowego jest zalecane, kiedy współczynnik BMI pacjenta przekracza 30. Balon żołądkowy umieszczany jest w czasie badania endoskopowego, w którego trakcie początkowo obserwuje się czy żołądek i górny odcinek przewodu pokarmowego są prawidłowe. Jeżeli nie zaobserwowano niepokojących zmian, wówczas wprowadzany jest balon żołądkowy
Balon powinien zostać założony tylko osobom bez poważnych schorzeń czy nałogów. Lekarz prowadzący po przeanalizowaniu historii chorobowej będzie w stanie stwierdzić, czy dana przypadłość wyklucza możliwość wykonania zabiegu u danego pacjenta.
Balon żołądkowy – jak przygotować się do zabiegu w klinice?
Celem kwalifikacji i przygotowania do zabiegu umieszczenia balonu wewnątrz żołądkowego dla bezpieczeństwa pacjenta wymagane są kompleksowe badania i konsultacje w poradni bariatrycznej. Jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących tego etapu procedury, skontaktuj się bezpośrednio z kliniką, udzielimy odpowiedzi na twoje pytania.
Bezpieczne leczenie otyłości balonem żołądkowym
Umieszczenie balonu żołądkowego nie jest operacją chirurgiczną. Zabieg założenia balonu żołądkowego odbywa się ambulatoryjnie – trwa do 30 min i pacjent wraca do domu tego samego dnia. Dzięki temu zabieg staje się o wiele bezpieczniejszy. Istnieje niskie ryzyko uszkodzenia balona wewnątrz żołądkowego po zabiegu, co również podwyższa bezpieczeństwo pacjenta. Wiedz jednak, że jesteś w rękach doświadczonych lekarzy. Osoby z chorobami współistniejącymi powinni skontaktować się z lekarzem internistą i kardiologiem przed poddaniem się zabiegowi umieszczenia balonu wewnątrz żołądkowego.
Kiedy można opuścić klinikę po umieszczeniu balonu żołądkowego?
Zazwyczaj pacjent może opuścić klinikę już kilka godzin po zabiegu. Przez kolejną dobę należy spożywać niewielkie ilości płynów oraz unikać wysiłku fizycznego. Zanim organizm przyzwyczai się do obecności balonu w żołądku (trwa to czasami kilka tygodni), mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki oraz skurcze.
Balon żołądkowy – opieka pozabiegowa
Pacjent zazwyczaj ma możliwość opuścić szpital już kilka godzin po zabiegu, jednak równie ważna jest opieka po powrocie do domu. Aby dobrze zaplanować wypis i pierwsze dni po zabiegu, pacjent powinien poprosić bliską osobę o transport z kliniki w drodze powrotnej do domu. Upewnij się, że będziesz mógł mieć pomoc w pierwszej dobie po zabiegu. Zalecamy przygotowanie w domu wszystkich niezbędnych rzeczy, zanim udasz się do kliniki.
KCM Clinic zapewnia pacjentom pooperacyjne spotkania z dietetykiem oraz psychologiem bez dodatkowych opłat. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek w grupach polskojęzycznych i angielskojęzycznych.
NIEINWAZYJNE LECZENIE OTYŁOŚCI
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking