
Chirurgia plastyczna przychodzi z pomocą pacjentom, którzy borykają się z problemami natury estetycznej. Przeprowadzane zabiegi medyczne pozwalają na trwałe usunięcie wrodzonych lub powstałych w wyniku przebytej choroby defektów, rekonstrukcję uszkodzeń ciała oraz korektę wyglądu tych fragmentów ciała i twarzy, które są źródłem niezadowolenia. Mimo oczywistych korzyści spotkać można się też z opiniami, że efekty ingerencji chirurgicznej wyglądają sztucznie i nienaturalnie. Czy podobne obawy są słuszne? Jak zachować naturalny wygląd po operacji plastycznej?
Naturalny wygląd po operacji plastycznej — czy to możliwe?
Cel operacji plastycznych to osiągnięcie pięknego, naturalnego wyglądu. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe. Wystarczy oddać się w ręce doświadczonego specjalisty. Powiązanie chirurgii plastycznej ze sztucznym wyglądem wynika przede wszystkim z faktu, że przypadki nieudanych zabiegów często są nagłaśniane przez media, przez co docierają do świadomości dużej grupy odbiorców. Zdecydowana większość przeprowadzanych operacji przynosi jednak satysfakcjonujące rezultaty i nie wiąże się z późniejszymi komplikacjami.
Kluczem do sukcesu jest umiar i posiadanie realistycznych oczekiwań — zbyt drastyczna ingerencja może zakończyć się na przykład zaburzeniem proporcji lub rzucającymi się w oczy zmianami niewspółgrającymi z resztą wyglądu. Właśnie dlatego w celu zapewnienia naturalnego efektu niezbędne jest szczegółowe omówienie zabiegu i możliwych do osiągnięcia rezultatów w czasie konsultacji z chirurgiem plastycznym.
Co może wpłynąć na rezultat operacji plastycznej?
Podstawowym celem chirurgii plastycznej jest poprawa wyglądu. Nic więc dziwnego, że pacjenci liczą przede wszystkim na naturalny i piękny efekt, bez widocznych blizn lub innych niepożądanych oznak przebytych zabiegów. Warto jednak pamiętać, że na to, czy operacja i rekonwalescencja przebiegną bez komplikacji, a rezultaty będą satysfakcjonujące, wpływ ma wiele czynników.
Stan zdrowia pacjenta
Decyzję o wykonaniu zabiegu lekarz podejmuje na podstawie:
- historii medycznej pacjenta (wcześniejsze problemy zdrowotne, przebyte operacje, zdiagnozowane choroby przewlekłe),
- wyników zleconych badań (niezbędny do wykonania zestaw badań może różnić się w zależności od planowanej operacji oraz wstępnej oceny stanu zdrowia).
W czasie konsultacji medycznych bardzo ważne jest udzielanie zgodnych z prawdą i szczegółowych odpowiedzi, co umożliwi rzeczywistą ocenę kondycji pacjenta i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Niezbędne jest też przekazanie informacji na temat wszystkich przyjmowanych leków i suplementów.
W przypadku występowania problemów natury psychicznej, szczególnie związanych z zaburzonym postrzeganiem swojego ciała, zaleca się również konsultacje z lekarzem psychiatrą.
Doświadczenie i umiejętności lekarza przeprowadzającego operację
Nie każdy chirurg plastyczny jest w stanie zapewnić równie dobre rezultaty. Wiedza teoretyczna i znajomość przebiegu poszczególnych zabiegów nie wystarczą, niezbędne są też umiejętności zdobyte w praktyce i potwierdzone wynikami wykonanych operacji. Ponieważ medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie, najlepsi specjaliści nieustannie dbają o poszerzanie swoich kompetencji i dokształcanie się w kierunku wykorzystywania nowszych i skuteczniejszych technik. Wybierając lekarza warto:
- potwierdzić posiadanie uprawnień do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów (można zrobić to m.in. sprawdzając spis lekarzy ze specjalizacją z chirurgii plastycznej, udostępniany przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej),
- zapoznać się z opiniami wcześniejszych pacjentów na temat przebiegu leczenia,
profesjonalizmu i poziomu zadowolenia z uzyskanych efektów, - umówić się na konsultacje, które pozwolą na omówienie swojego przypadku i zweryfikowanie, czy dany specjalista podejmie się przeprowadzenia interesującego nas zabiegu.
Odpowiednie przygotowanie do operacji
W okresie poprzedzającym operację zaleca się zaprzestanie palenia papierosów — obecność nikotyny we krwi negatywnie wpływa na gojenie się ran, co może wydłużyć czas rekonwalescencji. Lekarz może zalecić również zaprzestanie zażywania niektórych leków.
Proces przygotowania może różnić się w zależności od zabiegu, a dokładne wytyczne określane są indywidualnie po ustaleniu planu leczenia i zapoznaniu się z wynikami badań. By zminimalizować ryzyko komplikacji, należy dokładnie stosować się do otrzymanych instrukcji i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości lub komplikacji.
Rodzaj i skuteczność zastosowanych metod
Pierwsze konsultacje z chirurgiem plastycznym to moment na dokładne przedstawienie swoich oczekiwań. Na tej podstawie lekarz oceni, czy możliwe jest osiągnięcie pożądanego efektu, może zaproponować też alternatywne rozwiązania. Dobranie optymalnych metod leczenia i zastosowanie nowoczesnych technik chirurgicznych to mniejsze ryzyko powikłań, szybszy powrót do normalnej aktywności, a przede wszystkim naturalnie wyglądające rezultaty.
5 rad dla osiągnięcia naturalnych efektów w chirurgii plastycznej
- Świadomie wybierz klinikę chirurgii plastycznej. To nie czas na szukanie oszczędności, postaw na specjalistyczne przygotowanie, nowoczesny sprzęt i doświadczony zespół.
- Określ realistyczne oczekiwania. Pamiętaj, że celem operacji nie jest nadanie Ci zupełnie nowego wyglądu. Wybieraj zabiegi, które poprawią Twój wygląd bez wprowadzania drastycznych zmian.
- Nie bój się zadawać pytań. Wykorzystaj konsultacje z lekarzem, by zdobyć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię kwestie. Zdobycie rzetelnej wiedzy to prosty sposób na rozwianie wątpliwości i obaw.
- Omów z lekarzem spodziewane rezultaty. Nie opieraj swoich oczekiwań na przykładach innych osób. Uzyskaj informacje na temat tego, jakich efektów możesz się spodziewać w Twoim przypadku.
- Stosuj się do zaleceń lekarza. Zarówno przed operacją, jak i w czasie rekonwalescencji postępuj zgodnie z otrzymanymi wskazówkami, by uniknąć komplikacji.
Chirurgia plastyczna a samopoczucie i zdrowie psychiczne
To, czy odczuwamy zadowolenie z wyglądu swojego ciała, odbija się również na innych aspektach codziennego życia. Niska samoocena i brak pewności siebie mogą obniżać samopoczucie i odbierać chęć do aktywności w życiu osobistym i zawodowym, a w szczególnie poważnych przypadkach prowadzić nawet do unikania kontaktu z innymi ludźmi. Chirurgiczna korekta dręczących pacjenta mankamentów oferuje więc nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej, ale też zwiększone poczucie samoakceptacji i większy komfort życia.
Wybranie KCM Clinic to gwarancja opieki medycznej na najwyższym poziomie w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Oferujemy szeroki zakres operacji chirurgii plastycznej pozwalających na pozbycie się zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki oraz poprawę wyglądu twarzy i ciała