Operacje plastyczne często postrzegane są dość stereotypowo, jako rozwiązanie dla kobiet chcących zapewnić sobie wygląd zgodny z aktualnymi kanonami piękna. Z tego powodu kojarzone są przede wszystkim z zabiegami takimi jak powiększanie piersi czy lifting twarzy. W rzeczywistości medycyna estetyczna oferuje pacjentom, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, o wiele więcej. Nowoczesne techniki operacyjne przyspieszają proces rekonwalescencji i pozwalają na osiągnięcie naturalnych efektów, a powstawanie specjalistycznych klinik skutkuje coraz większą dostępnością tego rodzaju usług. Nic dziwnego więc, że zainteresowanie tą dziedziną chirurgii z roku na rok staje
się coraz większe. By zrozumieć ten fenomen, warto zgłębić temat wpływu zmian w wyglądzie oraz korekt niedoskonałości na codzienne życie, oraz jego komfort.
Medycyna estetyczna — zakres wykonywanych zabiegów
Zabiegi chirurgii plastycznej można podzielić na dwie główne kategorie na podstawie celów, jakie mają osiągnąć oraz powodów, które stoją za decyzją o ich przeprowadzeniu. W ten sposób wyróżnić możemy:
- chirurgię estetyczną, której podstawowym zadaniem jest poprawa wyglądu ciała,
- chirurgię rekonstrukcyjną, której zadaniem jest przywrócenie prawidłowych funkcji i wyglądu ciała poprzez usunięcie skaz i niedoskonałości powstałych na przykład w wyniku choroby czy wypadku.
W przypadku operacji rekonstrukcyjnych kwestie estetyczne również brane są pod uwagę, nie są jednak ich najważniejszym założeniem. Rozróżnienie to wpływa również na kwalifikację poszczególnych procedur jako niezbędnych dla właściwego funkcjonowania na podłożu medycznym, dotyczy to przede wszystkim przypadków rekonstrukcji, lub dotyczących samej estetyki bez wpływu na ogólny stan zdrowia.
W ramach medycyny estetycznej możliwe jest zoperowanie praktycznie całego ciała — zabiegi mogą obejmować zarówno usunięcie zmian na skórze na przykład blizn czy oparzeń, jak i redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej, a nawet plastykę warg sromowych.
Jakie są najczęstsze przyczyny operacji plastycznych?
Za decyzją o wykorzystaniu medycyny estetycznej w celu korekty wyglądu stać mogą bardzo różne powody. W sytuacjach ściśle powiązanych z kwestiami zdrowotnymi konkretny zabieg może zostać zalecony przez lekarza, w wielu przypadkach inicjatywa wychodzi jednak bezpośrednio od pacjenta i opiera się na niezadowoleniu ze swojego wyglądu lub chęci poprawienia pewnych jego elementów.
Na sięgnięcie po pomoc chirurga plastyka często decydują się m.in. osoby, które:
- chcą zminimalizować oznaki starzenia, w tym zmarszczki czy przebarwienia skóry,
- chcą pozbyć się nadmiaru skóry po zrzuceniu zbędnych kilogramów, na przykład poprzez
zabiegi plastyki brzucha, - szukają sposobu na wsparcie procesu odchudzania i pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej,
- mają problemy z samoakceptacją wynikające z kompleksów odczuwanych w związku z
wyglądem swojego ciała — co istotne, tego rodzaju odczucia mogą być całkowicie subiektywne, - dążą do zwiększenia atrakcyjności swojej sylwetki poprzez jej modelowanie lub wszczepienie implantów
Jak zabiegi chirurgii estetycznej wpływają na codzienne życie pacjentów?
Zaniżona samoocena i brak akceptacji swojego ciała mogą istotnie wpływać na codzienne
funkcjonowanie, skutkując brakiem pewności siebie, a nawet unikaniem kontaktów społecznych. W szczególnie nasilonych przypadkach konsekwencje mogą być bardzo poważne i obejmować rozpad związku czy ograniczenie możliwości rozwoju zawodowego. Jest to więc bez wątpienia bardzo rozbudowany i złożony problem, który wykracza daleko poza kwestię mody i estetyki.
Chirurgia plastyczna a zdrowie psychiczne
Badania skupiające się na wpływie chirurgii plastycznej na samoocenę sugerują poprawę
samopoczucia i zwiększony komfort życia na skutek przejścia zabiegu. Wynika to z faktu usunięcia przyczyny niezadowolenia. Należy przy tym jednak podkreślić, że efekty te widoczne są przede wszystkim wśród osób, które na etapie decyzji o operacji posiadały realistyczne oczekiwania co do jej efektów. Wskazuje to na ogromne znaczenie jasnej komunikacji z lekarzem chirurgiem oraz rzetelnego prezentowania realnych możliwości medycyny estetycznej.
Na brak satysfakcji z rezultatów szczególnie narażeni są pacjenci cierpiący z powodu zaburzeń postrzegania swojego ciała lub innych problemów natury psychicznej, na przykład depresji. Właśnie dlatego w przypadku osób leczących się psychiatrycznie zaleca się dodatkowe konsultacje z lekarzem psychiatrą przed ostateczną decyzją o zabiegu.
Chirurgia plastyczna a życie seksualne
Na skutek zwiększonego zadowolenia z wyglądu poprawie ulec może również jakość życia seksualnego. Efekty takie dotyczą wszystkich typów zabiegów i nie ograniczają się tylko do korekt miejsc intymnych — uwolnienie się od kompleksów powala na zyskanie większej pewności siebie i czerpanie większej satysfakcji z seksu. Jest to jedna z dodatkowych korzyści odczuwanych przez pacjentów.
O czym warto pamiętać, podejmując decyzję o operacji plastycznej?
Podobnie jak każdy inny rodzaj operacji, również chirurgia plastyczna niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. W przypadku zabiegów małoinwazyjnych i dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod i narzędzi może zostać ono znacznie ograniczone, każdorazowo niezbędne jest jednak przeprowadzenie indywidualnych konsultacji medycznych przed podjęciem decyzji w celu kwalifikacji do konkretnej procedury.
Konsekwencje obejmują jednak nie tylko kwestie zdrowotne, ale też inne aspekty codziennego życia, dlatego warto dobrze rozważyć wszystkie skutki takiego kroku oraz swoje motywacje. Ingerencja w wygląd własnego ciała wymaga pewności i nie powinna wynikać z chwilowego impulsu czy presji otoczenia — tylko świadoma decyzja pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.
W KCM Clinic posiadamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu operacji chirurgii plastycznej na najwyższym światowym poziomie. Nasi specjaliści do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, dobierając najskuteczniejsze metody dla osiągnięcia optymalnych dla danego pacjenta efektów. Zachęcamy do umówienia konsultacji i zapoznania się ze szczegółami oferty.