Choroba refluksowa przełyku, potocznie zwana refluksem
przejawia się zarzucaniem lub cofaniem treści żołądka. Do najczęstszych objawów choroby należy zgaga i pieczenie za mostkiem.
Wyróżniamy dwa wariany choroby refluksowej przełyku: żołądkowo-przełykowy i krtaniowo-gardłowy.
Co ważne, choroba może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale również niemowląt. Może prowadzić do refluksowego zapalenia przełyku, a także do wielu innych schorzeń.
Jakie są objawy refluksu żołądkowo-przełykowego u niemowląt?
Bardzo ważnym zagadnieniem jest refluks u niemowląt, ponieważ objawy choroby mogą być często mylone z ulewaniem. W przypadku, gdy dochodzi do cofania się treści żołądka do jamy ustnej dziecka i towarzyszą chorobie takie dolegliwości jak:
- wymioty,
- infekcje dróg oddechowych,
- problemy z karmieniem i snem,
- trudności z przybieraniem na wadze,
mowa o refluksie żołądkowo-przełykowym. Co ważne, w chorobie może nie występować ulewanie, a jedynymi objawami będzie płacz, prężenie ciała oraz odginanie głowy dziecka podczas karmienia. Zespół zaburzeń ruchowych, pojawiający się jako odruch obronny w odpowiedzi na drażniące działanie treści żołądkowej u niemowląt, nazywamy zespołem Sandifera. Leczenie polega na zmianie sposobu karmienia dziecka. Istotną kwestią jest zachowanie wyprostowanej pozycji w czasie karmienia, zarówno przez dziecko, jak i matkę. W przypadku, gdy niemowlę jest karmione mlekiem modyfikowanym, należy podawać je w nieco gęstszej formie. Niekiedy leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u niemowląt może wymagać zastosowania środków farmakologicznych.
Jak rozpoznać refluks krtaniowo-gardłowy – objawy
Choroba może wystąpić pod postacią refluksu krtaniowo-gardłowego, najczęściej u kobiet w ciąży. Objawy są podobne, jak w przypadku wariantu żołądkowo-przełykowego. Zazwyczaj jest to zgaga i uczucie odbijania, jednak treść żołądka cofa się wyżej i może być zarzucana nawet do jamy ustnej, ucha środkowego czy zatok. Może to prowadzić do refluksowego zapalenia krtani, a także do innych dolegliwości, jak astma czy suchy kaszel.
Objawami refluksu krtaniowo-gardłowego są nie tylko zgaga, ale również nieprzyjemny zapach z ust, chrząkanie i uczucie przeszkody w przełyku. Ponadto może wystąpić również kaszel refluksowy i przewlekła chrypka, a także zapalenie ucha środkowego. Leczenie odbywa się zazwyczaj z zastosowaniem środków farmakologicznych lub zmiany diety.
Co trzeba wiedzieć o refluksie żołądkowo-przełykowym?
Refluks żołądkowo-gardłowy może być wynikiem naturalnego procesu zwiotczenia mięśnia zwieracza przełyku. Jest to choroba, której jednym z najczęstszych objawów jest zgaga. Może wystąpić nawet u niemowląt, dlatego warto znać najważniejsze informacje na jej temat, w tym czynniki zwiększające ryzyko zachorowania, jakimi są: otyłość, ciąża i przyjmowanie niektórych leków. Wzrost wagi prowadzi do zwielokrotnienia objętości żołądka, a tym samym do zwiększenia materiału zarzucanego do przełyku. Z kolei refluks żołądkowo-przełykowy lub krtaniowo-gardłowy, występujący u kobiet w ciąży, związany jest z faktem, iż wraz ze wzrostem wagi dziecka, dochodzi do zwiększania się ciśnienia w jamie brzusznej kobiety. Prowadzi to do wspomnianej zgagi i cofania się treści żołądka.
Czy refluks żołądkowo-przełykowy i krtaniowo-gardłowy można leczyć?
W przypadku wystąpienia objawów choroby zaleca się stosowanie specjalistycznej diety tak, aby wyelimonować zgagę, refluksowe zapalenia krtani bądź przełyku. Należy zrezygnować z tłustych, kwaśnych i pikantnych potraw oraz spożywać 4-5 małych posiłków w ciągu dnia. W przypadku zaobserwowania objawów u niemowląt, zaleca się zmienienie pozycji karmienia i podawanie bardziej gęstego mleka. Pomocna może być również zmiana pozycji dziecka w czasie snu tak, aby głowa była nieco wyżej niż reszta ciała. Pochyła pozycja może być nieodpowiednia w niektórych przypadkach i wymaga ścisłego nadzoru i konsultacji z lekarzem.
Najważniejsze informacje o leczeniu refluksu
W niektórych przypadkach leczenie i łagodzenie objawów choroby wymagają terapii farmakologicznej. W takim przypadku przyjmuje się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia refluksowego zapalenia przełyku lub krtani. W przypadku niemowląt i kobiet w ciąży z refluksem, niezbędna jest konsultacja lekarska. Jeżeli leczenie farmakologiczne i zachowawcze nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczna może być operacja.