Terminem kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) określamy leczenie ruchem. Jest to całokształt działań fizjoterapeutycznych podejmowanych z wykorzystaniem metod usprawniania ruchowego, stosowanych w dysfunkcjach i schorzeniach w obrębie narządu ruchu. Efekty ćwiczeń fizycznych o charakterze leczniczym obejmują m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę ogólnej wydolności organizmu, poprawę ruchomości stawów, korekcję nieprawidłowych nawyków ruchowych. Jakie są wskazania do kinezyterapii?
Wskazania do kinezyterapii to:
• Rehabilitacja i wspomaganie leczenia chorób ortopedycznych, dysfunkcji takich jak złamania, urazy,
• Rehabilitacja i wspomaganie leczenia schorzeń i dysfunkcji neurologicznych
• Rehabilitacja i leczenie chorób o podłożu reumatycznym,
• Postepowanie usprawniające w przypadku wad postawy ciała i stóp, jak np. skolioza czy płaskostopie,
• Rehabilitacja i leczenie urazów oraz kontuzji sportowych,
• Wczesne wspomaganie rozwoju ruchowego dzieci,
• Profilaktyka osteoporozy, dolegliwości bólowych narządu ruchu,
• Poprawa zdrowia psychofizycznego.
Kinezyterapia – cele:
Wśród podstawowych celów kinezyterapii wyróżnia się przede wszystkim pomoc w odzyskaniu całkowitej lub częściowej sprawności na poziomi strukturalnym i – co ważniejsze – funkcjonalnym. Innymi słowy, odpowiednie wykonywanie ćwiczeń (oraz ich nadzorowanie lub prowadzenie przez terapeutę) ma pozwolić pacjentowi na przywrócenie jakości życia sprzed choroby, doznanej dysfunkcji czy urazu. Uzyskuje się to m.in. poprzez wpływ na parametry takie jak: siła, wytrzymałość, zakresy ruchomości w stawach, szeroko pojęta wydolność organizmu oraz często nauka wcześniej wykonywanych czynności na nowo.
Celem kinezyterapii jest także edukacja w zakresie ergonomii pracy, profilaktyki urazów, kontuzji, utrzymywania właściwych nawyków ruchowych czy zapobiegania objawom zaostrzenia poszczególnych schorzeń. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z pacjentem chorym przewlekle, bardzo ważne będzie także przygotowanie go poprzez działania kinezyterapeutyczne do funkcjonowania w zmienionych dla niego warunkach.
Od dawna znane jest pozytywne oddziaływanie ruchu i jego komponentów na organizm ludzki, co tylko potwierdza definicja kinezyterapii. Warto jest więc korzystać z usług fizjoterapeutów nie tylko w sytuacjach istnienia dysfunkcji, ale także w ramach profilaktyki i zapobiegania ich występowaniu.