Cukrzyca często towarzyszy nadmiernej masie ciała i jest powodem do przeprowadzenia operacji bariatrycznej. Mimo to pacjenci często obawiają się takiej operacji, ponieważ sądzą, że okres powrotu do formy po operacji będzie wydłużony a sama choroba cukrzycy negatywnie wpłynie na proces chudnięcia. Nic bardziej mylnego.
Jaka jest zależność pomiędzy cukrzycą a otyłością?
Otyłość to choroba objawiająca się wskaźnikiem BMI rozpoczynającym się od 30-35kg/m2. Wraz z rozwojem otyłości zwiększa się insulinoodporność. Insulina to hormon, który odpowiada za metabolizm glukozy. Co więcej, insulina działa pobudzająco na potrzebę łaknienia. Kiedy występuje dodatkowy bilans energetyczny, podnosi się stężenie insuliny, zaś metabolizm przestawia się na magazynowanie, a nie na spalanie. Otyłość brzuszna podnosi ryzyko rozwojowi cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych, a zarazem utrudnia ich leczenie, a także kontrolę poziomu cukru we krwi. Warto wziąć pod uwagę fakt, że prawie 80% osób zmagających się z cukrzycą cierpi na otyłość.
Czy osoby chore na cukrzycę mogą podjąć się operacji bariatrycznej?
Cukrzycy mogą poddać się operacji bariatrycznej, ponieważ ma ona bardzo dobre skutki nie tylko na obniżenie masy ciała, ale również na zmniejszający się poziom cukru we krwi. Cukrzyca jest dodatkowym wskazaniem do operacji bariatrycznej. Ponad połowa osób zmagających się z cukrzycą zaobserwowało znaczną poprawę stanu zdrowia po przebyciu operacji. Badania wykazały, że przebycie operacji bariatrycznej znacznie zmniejsza zapotrzebowanie chorych na leczenie cukrzycy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być zmniejszenie podawania ilości leków albo całkowitemu odstawieniu leków przeciwcukrzycowych. Niemniej jednak o postępach w leczeniu decyduje stopień zaawansowania cukrzycy w momencie podjęcia decyzji o poddaniu się operacji. Im mniej rozwinięta cukrzyca, tym lepiej, ponieważ prawdopodobieństwo powodzenia operacji jest większe.
Czy operacja bariatryczna jest niebezpieczna dla diabetyków?
Każda operacja jest niebezpieczna dla osób zmagających się z cukrzycą, ponieważ powstawanie ran grozi problemami z procesem gojenia się. Niemniej jednak dla diabetyków jest dedykowany odpowiedni rodzaj operacji bariatrycznej, dzięki któremu prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest nikłe. Cukrzycy zazwyczaj są poddawani operacji Gastric Sleeve – rękawowej resekcji żołądka lub mini Gastric Bypass – odbywają się one w całości w sposób laparoskopowy. W przypadku rękawowej resekcji żołądka Chirurg poprzez cztery małe nacięcia zmniejsza aktualny żołądek o ok 75-80% objętości oraz zabiera cześć żołądka odpowiedzialny za wydzielanie hormonu głodu – tzw. greliny. W przypadku mini Gastric Bypass w czterech do pięciu miejscach Chirurg wykonuje niewielkie cięcia na brzuchu i dzieli żołądek na dwie części. Górną, która jest wielkości kurzego jajka łączy z jelitem. Dzięki temu pokarm szybciej trafia do jelita cienkiego, co ma ogromny wpływ na metabolizm.
Jak w takiej sytuacji wygląda remisja?
Według duńskich badań ok. 75% osób, u których została przeprowadzona operacja bariatryczna, doświadczyli remisji cukrzycy w ciągu 12 miesięcy od operacji. W ciągu pół roku od przebytej operacji 65% pacjentów przechodziła w stan remisji. Odsetek wzrósł do 74% w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Cukrzycy przyjmujący przed operacją insulinę odnotowali o 43% niższe odsetki remisji, niż Ci diabetycy, którzy nie korzystali z insuliny. Wskaźniki względem osób nieprzechodzące operację również są obiecujące. Pacjenci po zabiegu rzadziej doświadczali chorób związanych z zaawansowaną cukrzycą (np. powikłaniami mikronaczyniowymi, problemami z oczami, nerkami) o ponad 40%.
Operacja bariatryczna przeprowadzona laparoskopowo może znacznie polepszyć stan zdrowia diabetyka. Jeśli pacjent podda się operacji we wczesnym stadium cukrzycy, istnieje możliwość wystąpienia długotrwałej remisji i życia praktycznie tak samo, jak zdrowa, szczupła osoba. Jednak aby tak się stało, pacjent musi przestrzegać restrykcji lekarskich.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking