Ćwiczenia fizyczne po operacji bariatrycznej
Powrót do sprawności po przebytej operacji bariatrycznej to długotrwały proces wymagający systematycznej pracy.
Należy podejść do tego w odpowiedzialny sposób i wdrożyć ćwiczenia we właściwym momencie.
Podejmowanie aktywności fizycznej po operacji bariatrycznej sprzyja utracie wagi, umożliwia szybsze osiągnięcie wymarzonej sylwetki i poprawę sprawności fizycznej. Istotną kwestią jest dobór treningu dopasowanego do możliwości Pacjenta.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, zawierającym najważniejsze informacje na temat ćwiczeń fizycznych po operacji bariatrycznej.
Z jakiego powodu ćwiczenia po operacji bariatrycznej są ważne?
W celu zredukowania wagi po operacji bariatrycznej należy prawidłowo dobrać plan treningów, a także wiedzieć, kiedy można ćwiczyć i pamiętać o tym, aby wybierać aktywności fizyczne takie, które nie obciążają stawów. Zaleca się odczekać dwa tygodnie po operacji, a przez pierwszy miesiąc unikać dźwigania ciężarów. Bardzo ważną kwestią jest to, że ćwiczenia powinno wprowadzać się stopniowo. Najlepiej zacząć od odrobiny ruchu, np. wydłużanego z każdym dniem marszu.
Kiedy i od jakich ćwiczeń zacząć?
Kiedy tylko Pacjent odzyska siły po operacji, można zacząć wprowadzać ćwiczenia. Na początek wystarczą spacery. Następnie można dodawać inne aktywności fizyczne, takie jak: pływanie, aerobik wodny, jazda na rowerze, jazda na orbitreku, joga, pilates czy nordic walking. Wymienione sporty stanowią odpowiedni wybór dla osób po bariatrycznej operacji brzucha, ponieważ nie obciążają nadmiernie stawów. Warto uczęszczać na regularne zajęcia sportowe lub samodzielnie podejmować treningi tak, aby wyrobić w sobie dobry nawyk.
Ćwiczenia po operacji powinny być nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim stać się przyjemnością i częścią zdrowego trybu życia.
Zalecane ćwiczenia po operacji bariatrycznej
Przez pierwszy rok po operacji zaleca się wykonywanie ćwiczeń, które nie obciążają stawów, tak aby zminimalizować ryzyko urazów, które może być wysokie w przypadku Pacjentów nieprzyzwyczajonych do aktywności fizycznych. Ćwiczenia mają na celu nie tylko poprawę sprawności fizycznej, ale również wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego czy polepszenie elastyczności skóry podczas redukcji wagi. Polecanym rozwiązaniem jest stosowanie ćwiczeń oddechowych, rozciągających i siłowych, np. z ciężarkami – należy zacząć od małego oporu i stopniowo go zwiększać, wykonując ćwiczenia w serii.
Jak dobrać plan ćwiczeń?
W przypadku wątpliwości co do tego, kiedy można zacząć ćwiczyć po operacji bariatrycznej lub jakiego rodzaje aktywności fizycznych są zalecane, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Zaproponuje on odpowiednie treningi dopasowane do możliwości Pacjenta, które nie obciążą stawów, a przy systematycznym wykonywaniu przyniosą widoczne efekty w postaci redukcji masy ciała. Należy unikać aktywności obciążających stawy: biegania, skakania na skakance i uprawiania sportów kontaktowych. Przez kilka pierwszych tygodni po operacji należy również wyeliminować ćwiczenia skupiające się na angażowaniu mięśni brzucha, ze względu na gojące się rany.