Często osobom zmagającym się z otyłością wydaje się, że po opuszczeniu szpitala wystarczy tylko czekać na pozytywne skutki operacji. Nic bardziej mylnego. Największą pracę, jaką pacjent musi wykonać, jest samokontrola i zadbanie o siebie. W te czynności wlicza się m.in. wstawianie się na wizyty kontrolne, które są obowiązkowe po przebytej operacji bariatrycznej.
Dlaczego wizyty po operacjach bariatrycznych są obowiązkowe?
Praktycznie po każdej operacji niezależnie od jej rodzaju hospitalizowany musi wstawić się na wizyty kontrolne. W przypadku operacji bariatrycznej jest podobnie, aby sprawdzić, czy stan zdrowia pacjenta jest satysfakcjonujący i wdrożyć potencjalne zmiany w leczeniu. Pacjent już przed wypisem i opuszczeniem szpitala powinien skorzystać z wizyty u specjalisty z kilku dziedzin:
- chirurgii bariatrycznej – sprawdzi, czy blizna po operacji odpowiednio się goi i jest zabezpieczona. Poza tym przeprowadzi dogłębny wywiad lekarski. Oprócz tego będzie chciał się dowiedzieć, czy pacjent wie wszystko o odpowiednim nawadnianiu i suplementacji. Taka wizyta powinna się odbyć albo przez wypisem lub przez okresem ok 2 tygodni po operacji.
- fizjoterapii – specjalista sprawdzi, czy nie doszło do rozejścia kresy białej, zweryfikuje, w jaki sposób pacjent przenosi środek ciężkości i sposób oddychania. Oprócz tego rozpocznie się wdrażanie odpowiedniej strategii dotyczącej aktywności. Pacjent otrzyma serię krótkich ćwiczeń, które musi wykonywać na w domu. Te czynności mają za zadanie pobudzić ciało do pracy, budować kontrolę nad właściwą postawą ciała i centralnym utrzymaniem środka ciężkości. Po przekazaniu wskazówek dotyczących wykonywania codziennych czynności fizjoterapeuta ustali bezpieczne formy aktywności fizycznej, która pozwoli zminimalizować poziom tkanki tłuszczowej. Taka wizyta odbywa się po również przed wypisem ze szpitala i nie później niż 2 tygodnie od operacji i trwa ok. 30-45 minut.
- dietetyki – właściwa dieta w trakcie leczenia jest ważną częścią rekonwalescencji. Z tego względu minimum raz pacjent powinien odbyć konsultację dietetyczną. Zazwyczaj odbywa się ona w przed wypisem oraz najpóźniej do 7 dni od operacji. Specjalista podpowie, jak sobie radzić z potencjalnymi dolegliwościami przewodu pokarmowego. Ważną częścią wizyty będzie również omówienie preferencji żywieniowych, kwestię zmiany smaków, czy rozpoznanie głodu fizjologicznego. Oprócz tego dietetyk zweryfikuje, czy pacjent odpowiednio się nawadnia i suplementuje, omówi zakres rozszerzania diety i rozwieje wszelkie wątpliwości, wskazując daty kolejnych wizyt kontrolnych.
Łącznie powinno się przejść cztery cykle wizyt lekarskich. Pierwsza lekarza prowadzącego powinna się odbyć do 2 dni od przebytej operacji, kolejna po kilku tygodniach, trzecia po pół roku, a ostatnia po 12 miesiącach. W trakcie rekonwalescencji, jeśli pojawią się problemy natury psychicznej, warto skorzystać z pomocy psychologa specjalizującego się w dziedzinie żywienia.
Pacjent po przebytej operacji bariatrycznej jest zobowiązany do odbycia szeregu wizyt lekarskich z dziedziny takiej jak: dietetyka, chirurga, fizjoterapeuty, a także w razie potrzeby psychologa. Regularna kontrola pomoże sprawdzić, czy postępy po operacji są zadowalające i zaplanować dalsze działania w kwestii utarty wagi i zapewnienia zdrowia.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking