Zdecydowanie na lepsze! Tak brzmi odpowiedź na pytanie zawarte w tytule. Aby jednak zrozumieć jej sens, należy bliżej przyjrzeć się temu, w jaki sposób pacjenci radzą sobie po operacji bariatrycznej. Zmniejszenie żołądka okazuje się początkiem nowej drogi ku zdrowiu. Jest to możliwe przy stosowaniu się do zaleceń lekarza oraz kontrolowaniu jakości stylu życia. Przejdźmy wspólnie przez poszczególne etapy kuracji i przekonajmy się, jak może zmienić się codzienność po zmniejszeniu żołądka.
Bariatria: operacyjne leczenie otyłości
Z otyłością lekarze radzą sobie na dwa sposoby: metodą niechirurgiczną i chirurgiczną. Pierwsza z nich zakłada diametralną zmianę stylu życia, które opiera się na zbilansowanych posiłkach, aktywności fizycznej oraz rewolucji w dotychczasowym podejściu do problemu. Leczenie odbywa się przy czynnym wsparciu dietetyków klinicznych, fizjoterapeutów oraz psychologów. Bywają jednak sytuacje, w których mimo wielu starań i szczerych chęci efekty są znikome lub okazują się dla pacjenta niewystarczające. W takim przypadku lekarze mogą zdecydować się na wybór metody bariatrycznej, polegającej na operacyjnym zmniejszeniu żołądka. W wyniku interwencji specjalisty chirurga zmianie ulega anatomia pacjenta. W rezultacie układ pokarmowy pacjenta pracuje mniej intensywnie – uczucie głodu, a co za tym idzie, potrzeby metaboliczne, okazują się mniejsze niż przed operacją. To natomiast przyczynia się do stopniowej redukcji masy ciała. Należy mieć bowiem świadomość, że efekty nie będą widoczne od razu.
Bariatrię proponuje się osobom z otyłością II i III stopnia, ze wskaźnikiem BMI 35-40 i większym, zmagającym się z chorobami towarzyszącymi, takimi jak m.in. nadciśnienie czy cukrzyca typu 2. Zgodę na operacyjne leczenie otyłości wystawia się na podstawie badań oceniających stan zdrowia pacjenta oraz po potwierdzeniu braku przeciwwskazań do zabiegu bariatrycznego. Specjalista bierze pod uwagę także inne czynniki (w tym motywację do zmiany) i na ich postawie proponuje pacjentowi chirurgiczny zabieg resekcji żołądka. Specjalista chirurg może zaproponować pacjentowi jedną z chirurgicznych metod leczenia otyłości, wśród tego rodzaju zabiegów należy wyszczególnić zabiegi takie jak: laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka, laparoskopowy bypass żołądka, czy laparoskopowy mini bypass żołądka. Ostateczna decyzja należy jednak do zainteresowanego, który powinien być na tym etapie zdeterminowany do pracy nad sobą oraz widzieć w wybranej metodzie szansę nie tylko na redukcję masy ciała, ale przede wszystkim poprawę jakości życia. Pozbycie się nadprogramowych kilogramów to pozytywna, bardzo ważna zmiana w życiu, do której należy się dobrze przygotować.
Innowacyjne endoskopowe metody zmniejszenia żołądka
Wśród oferty nowoczesnych procedur w leczeniu otyłości pacjentom proponowane jest endoskopowe zmniejszenie lub zszycie żołądka. Zabieg ten poszerza i uzupełnia ofertę chirurgicznego leczenia otyłości przy pomocy zabiegów takich jak laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka lub bypass żołądkowy.
Endoskopowa plastyka żołądka (z ang. endoscopic sleeve gastroplasty, ESG), inaczej określana jako endoskopowe zmniejszenie lub zszycie żołądka, to innowacyjna, niechirurgiczna i w pełni odwracalna metoda leczenia otyłości, polegająca na zmniejszeniu objętości żołądka poprzez endoskopowe założenie szwów, czyli zszycie żołądka od wewnątrz.
Ten małoinwazyjny zabieg polega na założeniu szwów od środka żołądka przy pomocy tzw. video-gastroskopu oraz urządzenia zszywającego Overstitch i zmniejszeniu w ten sposób objętości żołądka o około 60-80%. Poprzez tunel w endoskopie, do żołądka wprowadzany jest jednorazowy system zszywający umożliwiający założenie szwów, zmniejszających żołądek. W trakcie zabiegu, który trwa średnio około 1 godziny chirurg przy zastosowaniu odpowiedniego rozmiaru i rodzaju nici przystępuje do zszywania żołądka. Po przeprowadzonej procedurze zabiegowej, urządzenie usuwane jest z organizmu pacjenta.
Główną zaletą endoskopowego zszycia żołądka jest fakt, że jest to zabieg w pełni odwracalny. Podstawową korzyścią tej metody jest jej małoinwazyjność, bez chirurgicznej zmiany anatomicznego kształtu żołądka, bez pozostawiania blizn ani jakichkolwiek nacięć w ścianie żołądka.
Endoskopowa plastyka żołądka u odpowiednio stosujących się do zaleceń pacjentów, wykazuje zbliżoną skuteczność do laparoskopowego zmniejszenia żołądka czyli rękawowej resekcji żołądka (gastric sleeve). Zabieg zszywania żołądka wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pobyt szpitalny jest bardzo krótki, a pacjent wychodzi do domu z reguły kolejnego dnia po wykonaniu zabiegu i może normalnie powrócić do swoich czynności życiowych.
Czynności przed operacją bariatryczną
Pacjent zakwalifikowany do operacji bariatrycznej musi dokładnie zapoznać się z nowymi zasadami, jakimi będzie kierował się po operacji. Zachowanie ciągłości w dbaniu o dietę, regularne posiłki, aktywność fizyczna oraz ogólna zmiana jakości życia są w tym przypadku niezwykle istotne. Osoba, która zostanie poddana zabiegowi zmniejszenia żołądka, powinna zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie przedoperacyjne. Obejmuje ono m.in. redukcję masy ciała, znajomość zasad zdrowego żywienia, intensywną edukację żywieniową, a także rozmowy z psychologiem. Pacjent musi mieć świadomość, że efekty kuracji bariatrycznej oraz ich skuteczność zależeć będzie również od jego dalszych poczynań. Lekarz specjalista zleca również wykonanie szeregu badań klinicznych, w tym gastroskopię. Tak przygotowany pacjent, świadomy czekających go zmian, z konkretnym planem działania w dłoni, może poddać się operacji bariatrycznej.
Zalecenia krótko po zmniejszeniu żołądka
Tutaj warto wrócić do od razu udzielonej przez nas odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule artykułu. Życie po operacji bariatrycznej zmienia się na lepsze i to od pierwszych kilku chwil po zabiegu. Do przełomu dochodzi przede wszystkim pod względem żywienia.
Początkowo może towarzyszyć pacjentowi niewielki ból w okolicy żołądka, który powinien szybko ustąpić. Następnie, bardzo stopniowo, wprowadza się wyłącznie płyny, które nie obciążą żołądka. Celem jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu. Po pewnym czasie w diecie dania przybierają już konsystencję stałą. Pacjent powinien stosować się do zaleceń dietetyka klinicznego. Ułożony przez niego jadłospis, który nie powinien przekraczać 900 kcal na dobę, służy zarówno właściwej rekonwalescencji, jak i trwałej zmianie dotychczasowego stylu życia. Kluczowe są pierwsze miesiące po operacji bariatrycznej. Przebieg powrotu do zdrowia będzie świadczył o sukcesie zabiegu.
Życie po operacji bariatrycznej
Codzienność pacjenta po zmniejszeniu żołądka niczym szczególnym nie różni się od ludzi bez problemów z otyłością. Istotne jest jednak to, aby pamiętać o przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia oraz o stopniowym wprowadzaniu aktywności fizycznej. Osoby, które przeszły okres rekonwalescencji po operacji bariatrycznej, powinny pozostać pod stałą obserwacją lekarzy oraz specjalistów prowadzących, tj. dietetyka klinicznego, a w razie potrzeby także psychologa czy fizjoterapeuty.
W zależności od rodzaju wykonywanej pracy możliwy jest powrót do pracy wkrótce po operacji bariatrycznej. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, w połączeniu z minimalną aktywnością fizyczną, skutkuje zwykle szybkim powrotem do formy. Dobrze jednak, jeśli pacjenci wciąż obserwują swoje ciało. Każde odstępstwo od normy warto skonsultować z lekarzem specjalistą. Zwykle 4 tygodnie wystarczą, aby powrócić do pełni sił, a także przyzwyczaić się do innego typu żywienia, a także zacząć wprowadzać do planu dnia nieco aktywności. Specjaliści zalecają spacery: nie obciążają one organizmu, nie wymuszają użycia dodatkowej siły, a mimo to dobrze wpływają na wydolność. Godzina dziennie będzie odpowiednia. W drugim miesiącu po operacji bariatrycznej można rozpocząć przygodę z prostymi ćwiczeniami, na przykład podnoszeniem kilogramowych ciężarków czy prostowaniem i rozciąganiem nóg. Wśród nawyków nie powinno brakować również wspomnianych już, codziennych spacerów na świeżym powietrzu.
Co do żywienia – kwestia ta wciąż pozostaje dość indywidualna. Dietetyk, po dodatkowych badaniach i wywiadzie z pacjentem będzie w stanie stwierdzić, jaki typ produktów można wprowadzić do jadłospisu, a które z nich należy omijać. Kolejne miesiące to czas ciągłego odkrywania swoich nowych możliwości. Na tym etapie bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny żywienia. To zbiór konkretnych zasad, według których należy podchodzić do spożywania posiłków, takich jak jedzenie bez pośpiechu w dogodnych porach dnia, dokładne przeżuwanie każdego kęsa, picie wody na pół godziny przed i po posiłku, a także sięganie po niesłodzone napary ziołowe zamiast herbaty czy kawy. Wszystkie te czynności powinny odbywać się w pełni świadomie i z uwagą. Jedzenie po operacji zmniejszania żołądka przypomina nieco celebrację posiłków. Jest to niezbędny element zdrowego stylu życia, którego nie można zaniedbać. Na znacznie więcej warto pozwolić sobie także w kwestii dbania o aktywność fizyczną. O ile fizjoterapeuta czy specjalista bariatra nie stwierdzą inaczej, kilka dni w tygodniu można uprawiać sport, ćwiczyć aerobik, pływać na basenie, a nawet planować treningi interwałowe. W niektórych przypadkach konieczne okaże się stałe przyjmowanie suplementów uzupełniających niedobory witaminowe. Nie powinno się jednak wprowadzać ich do diety bez konsultacji z lekarzem.
Zmniejszenie żołądka – lepsza jakość życia
Jak widać, operacja bariatryczna stanowi początek nowej przygody z lepszym sobą oraz ze zdrowszym stylem życia. Ta metoda sugerowana jest osobom, które zmagały się z otyłością i nie zauważały dla siebie szansy na wyzdrowienie przy zastosowaniu metod tradycyjnie dostępnych.
Efekt starań lekarzy specjalistów przyniesie najlepsze rezultaty gdy będzie połączony z właściwym żywieniem oraz ćwiczeniami.
Utrata zbędnych kilogramów wiążę się z diametralną poprawą jakości życia – uzyskaniem korzystniejszego zdrowia, wyglądu, samopoczucia, zwiększonym poczuciem własnej samooceny, lepszymi możliwościami na rynku pracy, poprawą relacji interpersonalnych, w tym partnerskich, czy nawet korzyściami płynącymi z pozyskania bardziej ekonomicznego budżetu związanego z wydatkami na żywność oraz leki.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking