Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, czyli cholecystektomia, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Operacja ta wykonywana jest laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym i wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań.
Pęcherzyk żółciowy to narząd w kształcie gruszki znajdujący się w prawej górnej części brzucha, poniżej wątroby. Gromadzi on i przechowuje płyn trawienny wytwarzany przez wątrobę, zwany żółcią. Gdy w pęcherzyku żółciowym znajdują się kamienie żółciowe (kamica żółciowa) i powodują komplikacje, może być konieczne usunięcie pęcherzyka żółciowego.
W tym artykule opiszemy procedurę laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego, dlaczego jest wykonywana i czego można się spodziewać po operacji.
Dlaczego wykonuje się laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego?
Kiedy substancje w żółci stają się stałe, tworzą kamienie żółciowe wewnątrz pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe mogą powodować komplikacje. Z tego powodu może być konieczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Zazwyczaj preferowana jest operacja laparoskopowa, ponieważ jest ona mniej inwazyjna niż operacja otwarta.
Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego może być wykonane w przypadku:
- kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym (kamica żółciowa)
- Kamienie żółciowe przemieszczają się do przewodu żółciowego, potencjalnie powodując jego zablokowanie (kamica żółciowa)
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego (zapalenie pęcherzyka żółciowego)
- Duże polipy pęcherzyka żółciowego
- Zapalenie trzustki (zapalenie trzustki) związane z kamieniami żółciowymi
- Dyskineza dróg żółciowych lub gdy pęcherzyk żółciowy nie opróżnia żółci prawidłowo z powodu wady.
Jak przygotować się do laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego?
Jeśli skontaktujesz się z nami, udzielimy Ci wszystkich wskazówek i informacji przed i po operacji. Ogólnie rzecz biorąc, oto czego można się spodziewać przed laparoskopowym usunięciem pęcherzyka żółciowego.
Badania
Lekarz zapozna się z Twoją historią medyczną i przepisze kilka badań, aby ocenić ogólny stan zdrowia i sprawdzić, czy jesteś w stanie poddać się zabiegowi. Zawsze informuj swojego lekarza, jeśli regularnie przyjmujesz jakiekolwiek leki lub masz jakiekolwiek schorzenia, o których powinniśmy wiedzieć. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ możemy poprosić o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków.
Badania do laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego obejmują badania krwi, badania obrazowe pęcherzyka żółciowego i pełne badanie fizykalne.
Jedzenie i picie
W dniu laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego należy być na czczo. Należy przestać jeść 8 godzin i pić 6 godzin przed zabiegiem.
Odzież i przedmioty osobiste
Upewnij się, że masz na sobie wygodne ubranie i nic, co trzeba ściągać przez głowę. Przed zabiegiem należy zdjąć całą biżuterię.
Czego można się spodziewać po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego?
Podobnie jak każda inna operacja, cholecystektomia wiąże się z kilkoma zagrożeniami i skutkami ubocznymi, których należy być świadomym.
Ryzyko i skutki uboczne
Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego wiąże się z kilkoma powikłaniami, w tym krwawieniem, infekcją, urazami dróg żółciowych, wątroby lub jelita cienkiego lub wyciekiem żółci. Znieczulenie ogólne może również powodować zakrzepy krwi, zapalenie płuc lub reakcje alergiczne.
Ryzyko to zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i powodu, dla którego poddawany jest laparoskopowemu usunięciu pęcherzyka żółciowego.
Wyniki
Usunięcie pęcherzyka żółciowego może złagodzić ból i dyskomfort spowodowany przez kamienie żółciowe. Podczas gdy leczenie zachowawcze, takie jak zmiana diety, nie może powstrzymać powrotu kamieni żółciowych, laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego zapobiegnie temu w większości przypadków.
Ponieważ pęcherzyk żółciowy nie jest niezbędny do zdrowego trawienia, większość pacjentów nie będzie miała problemów z trawieniem po usunięciu pęcherzyka żółciowego.
Po zabiegu u niektórych osób może wystąpić biegunka, ale powinna ona ustąpić z czasem. W przypadku wystąpienia zmian w nawykach jelitowych lub długotrwałych skutków ubocznych zabiegu, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Cholecystektomia laparoskopowa a cholecystektomia otwarta
Cholecystektomia laparoskopowa jest zwykle preferowanym sposobem postępowania, ponieważ jest mniej inwazyjna, z mniejszą liczbą powikłań i krótszym czasem rekonwalescencji. Może się jednak zdarzyć, że chirurg rozpocznie zabieg laparoskopowo, ale uzna za konieczne wykonanie większego nacięcia. W takim przypadku chirurg wykonuje 15-centymetrowe nacięcie poniżej żeber po prawej stronie. Mięśnie i tkanki są odciągane w celu uzyskania dostępu i usunięcia pęcherzyka żółciowego.
Chociaż po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego pacjenci często mogą opuścić naszą klinikę następnego dnia, należy spodziewać się spędzenia dwóch lub trzech nocy w naszej klinice. Pełny powrót do zdrowia po otwartej cholecystektomii może zająć od czterech do sześciu tygodni.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking