Rynoplastyka to zabieg, który wykonywany jest z przyczyn estetycznych bądź ze względu na wskazania zdrowotne. Decydują się na nią pacjenci zmagający się z trudnością w oddychaniu z powodu przekrzywienia przegrody nosowej bądź innych zniekształceń. Korekcja może zostać przeprowadzona również w takim przypadku, gdy pacjent jest niezadowolony ze swojego wyglądu, dlatego pragnie wydłużyć lub skrócić centralny element twarzy. Na rynoplastykę zgłaszają się także pacjenci po przebytych urazach nosa bądź uprzednich operacjach korekcyjnych.
Przygotowanie do rynoplastyki.
Zabieg każdorazowo poprzedza konsultacja lekarska. Specjalista zleca pacjentowi serię badań, które należy wykonać przed rynoplastyką. Wśród nich wymienić można ogólne badanie moczu, morfologię oraz EKG. W czasie wizyty osoba planująca korekcję nosa informuje lekarza o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach, ziołach oraz suplementach diety. Pacjent może zostać zobowiązany do zaszczepienia się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Przygotowując się do operacji należy odstawić leki rozrzedzające krew (np. aspirynę i jej pochodne). W tygodniu poprzedzającym zabieg niepożądane jest spożywanie alkoholu oraz mocnej kawy, zaś w dniu przyjęcia do kliniki konieczne jest wstrzymanie się od picia i jedzenia na minimum 6 godzin przed rynoplastyką.
Jak przebiega operacja nosa?
W zależności od charakteru zabiegu i zakresu wykonywanych czynności może być on przeprowadzony przy znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym. Czas rynoplastyki również uzależniony jest od skali wykonywanych zmian. Większość realizowanych nacięć obejmuje wnętrze nosa, co powoduje, że po operacji nie pozostają widoczne blizny (tzw. rynoplastyka zamknięta). Niekiedy operacja realizowana jest w sposób inwazyjny – poprzez dokonanie cięcia słupka nosa i uniesienie tkanek w taki sposób, aby zabieg mógł zostać wykonany pod kontrolą wzroku (tzw. rynoplastyka otwarta). Powstałe po tych nacięciach blizny na ogół utrzymują się do tygodnia. Na dobór odpowiednich technik ma wpływ specjalista chirurg, choć brane są również pod uwagę osobiste preferencje pacjenta.
W trakcie procedury lekarz może ocenić, czy konieczne jest przeszczepienie elementów chrzęstnych z innych części ciała w celu osiągnięcia określonego efektu. Tkanki mogą zostać pobrane np. z żebra bądź ucha. Operacja zostaje zakończona poprzez założenie szwów na nos i unieruchomienie go za pomocą szyny lub specjalistycznych plastrów z dodatkowym usztywnieniem plastikowym.
Postępowanie po operacji
Zabiegi rynoplastyki charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania, dlatego prognozowany czas rekonwalescencji ustalany jest indywidualnie. Istotne jest, aby w trakcie gojenia pacjent przebywał pod kontrolą lekarza, a także dużo wypoczywał i prowadził oszczędny tryb życia. W zależności od sytuacji tamponada ograniczająca drożność nosa wyciągana jest z dróg oddechowych w ciągu 12-48 godzin. Niedługo później, po ok. 7 dniach, usuwane są plastikowe opatrunki.
Jak długo goi się nos po rynoplastyce?
Tydzień po zabiegu twarz nadal jest spuchnięta, zaś pod oczami mogą być obecne krwiaki. Zanikają one w czasie 14 dni do miesiąca. Pacjenci muszą się liczyć z występowaniem obrzęków od miesiąca do trzech miesięcy po przeprowadzeniu operacji. Aby ocenić efekty procedury oraz uznać proces gojenia za zakończony, potrzeba od pół roku do roku od momentu wykonania rynoplastyki, w zależności od indywidualnej sytuacji.