Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2022
Endoproteza biodra – endoprotezoplastyka stawu biodrowego
Jeśli odczuwasz duży ból w obrębie stawu biodrowego, po konsultacji i diagnostyce, Twój lekarz może zalecić procedurę zwaną wymianą stawu biodrowego. Operacja endoprotezoplastyki stawu biodrowego (endoproteza biodra) jest od lat powszechna i skuteczną operacją, która pozwala na ustąpienie dolegliwości i powrót do zdrowia. Polega ona na zastąpieniu stawu biodrowego sztucznym stawem – tzw. endoprotezą biodra, dzięki czemu można znowu poruszać się łatwiej i bez bólu. Rekonwalescencja po wymianie stawu biodrowego wymaga jednak czasu i istnieje wiele zasad, których należy przestrzegać dla zapewnienia bezpieczeństwa i szybkiego powrotu do zdrowia.
W KCM Clinic oferujemy szeroki zakres endoprotez stawu biodrowego, zależnych od zaawansowania choroby, jak i dostosowanych indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta, światowych liderów w produkcji endoprotez, takich jak Johnson & Johnson DePuy Synthes USA Co., ZimmerBiomet Co. USA, Stryker Co. USA, LimaCo. Switzerland.
Czytaj dalej
Co to jest biodro?
Twoje biodro to staw kulowy, który łączy główkę kości udowej z panewką miednicy i jest stabilizowany przez więzadła, ścięgna i mięśnie. Staw biodrowy jest najbardziej elastycznym i swobodnie poruszającym się stawem w twoim ciele i może poruszać się do tyłu i do przodu, na boki i może wykonywać ruchy skręcające.
Na czym polega wymiana stawu biodrowego (endoprotezoplastyka stawu biodrowego)?
Wszczepienie protezy biodra polega na zastąpieniu stawu biodrowego (lub jego części) sztucznym implantem (protezą). Operacja ta wykonywana jest u dorosłych wówczas gdy choroba stawu jest na tyle zaawansowana i przeszkadza w życiu codziennym po tym, gdy inne metody jak leki, fizykoterapia i utrata wagi zawiodły.
W KCM Clinic oferujemy szeroki zakres endoprotez stawu biodrowego, zależnych od zaawansowania choroby, jak i dostosowanych indywidualnie do potrzeb i oczekiwań pacjenta, światowych liderów w produkcji endoprotez, takich jak Johnson & Johnson DePuy Synthes USA Co., ZimmerBiomet Co. USA, Stryker Co. USA, LimaCo. Switzerland.
Istnieją dwa główne rodzaje endoprotez stawu biodrowego:
- Endoproteza całkowita (najczęstszy typ) obejmuje cały staw biodrowy wraz głową kości udowej i panewką z endoprotezą
- Endoproteza częściowe Częściowa wymiana stawu biodrowego, czyli częściowa wymiana z wszczepieniem jedynie protezy głowy kości udowej, jest zwykle wykonywana w przypadkach niektórych złamań obejmujących staw biodrowy
Jakie objawy mogą wskazywać, że jest konieczna wymiana stawu biodrowego – endoproteza biodra?
Niektóre z poniższych objawów mogą skutkiem schorzeń stawu, których leczenie polega na wymianie stawu biodrowego:
- ból w przedniej części biodra lub w pachwinie, ból okolicy pośladka i krętarza,
- ból biodra występujący podczas aktywności jak i też w spoczynku,
- ból biodra nasilający się przy obciążaniu kończyny dolnej,
- sztywność stawu biodrowego, ograniczenie ruchomości w stawie,
- trudności w codziennym chodzeniu, trudności z zakładaniem butów i skarpet,
- ból spoczynkowy nocny, trudności z zasypianiem
Jakie jest wskazanie do endoprotezy biodra?
Najczęstszym wskazaniem do endoprotezy biodra )endoprotezoplastyki stawu biodrowego) są następujące choroby stawów:
- choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych (coxartroza),
- przewlekle stany zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów),
- konflikt udowo-panewkowy,
- urazy, takie jak złamanie biodra lub zwichnięcie,
- rozwojowa dysplazja stawu biodrowego,
- martwica jałowa kości.
Kiedy operacja wymiany stawu biodrowego nie jest wskazana?
Operacja wymiany stawu biodrowego nie jest dla każdego najlepszym rozwiązaniem. Niekiedy nawet u pacjentów cierpiących z bólu i z poważnymi problemami z poruszaniem, operacja może być przeciwskazana.
Przeciwskazaniem do zabiegu mogą być: ciężka otyłość, anemia, istotne choroby kardiologiczne, takie jak niewydolność serca, niedawny zawał serca, niestabilna dławica piersiowa, anemia, aktywna infekcja, nieodwracalne lub trwałe osłabienie mięśni, paraplegia, porażenie czterokończynowe.
Z czego wykonana jest proteza biodra?
Proteza biodra wykonana jest z metalu i tworzywa sztucznego, do najczęstszych materiałów należą tytan, stal nierdzewna, kobalt-chrom, ceramika i polietylen. Proteza do całkowitej wymiany stawu biodrowego składa się z czterech elementów: trzpień udowy, głowa kości udowej, wkładka panewkowa i powłoka panewki.
Jakie są korzyści z wymiany stawu biodrowego ?
Największą korzyścią i głównym powodem operacji wymiany stawu biodrowego jest ulga w bólu.
Inne korzyści to:
- swoboda chodu, możliwość chodzenia, wchodzenia po schodach i prowadzenia aktywnego trybu życia,
- wzmocniona siła i poprawiona koordynacja
- przywrócenie komfortu życia, powrót do uprawiania sportu
Czytaj mniej