Przy zaawansowanym stopniu otyłości dieta i ćwiczenia często nie wystarczają do zrzucenia wagi. W takich sytuacjach rozwiązaniem dla chorych jest wykorzystanie chirurgii bariatrycznej, czyli operacyjnego leczenia otyłości. Jedną z powszechnie stosowanych metod chirurgicznych w tej dziedzinie jest rękawowa resekcja żołądka, znana też pod angielską nazwą gastric sleeve – zabieg ten oferowany jest również pacjentom KCM Clinic. Czym wyróżnia się na tle innych sposobów leczenia? Co stoi za skutecznością tej metody?
Zmniejszenie żołądka – stosowane metody
W przypadku resekcji żołądka część organu jest usuwana chirurgicznie, dzięki czemu jego pojemność ulega znacznemu zmniejszeniu. Powoduje to również zmianę kształtu żołądka, co sprzyja przyspieszeniu procesu trawiennego. Skutkiem zabiegu, który zasługuje na szczególną uwagę, jest zredukowany poziom produkcji greliny, czyli hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu. Hormon ten produkowany jest przez komórki żołądkowe – ich mniejsza ilość przekłada się więc bezpośrednio na ograniczenie uczucia głodu, co skutkuje większą efektywnością operacji i stosowanej po niej diety odchudzającej.
Również inne zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej polegają na zmniejszeniu objętości żołądka, efekt ten osiągają jednak w inny sposób. Różnice te widoczne są na przykładzie m.in. takich zabiegów jak bypass żołądka czy mini bypass żołądka, będący jego uproszczoną wersją. W obu tych przypadkach mniejsza pojemność uzyskiwana jest nie przez usunięcie, a przez ominięcie części żołądka.
Mimo że jest to metoda niechirurgiczna wspomnieć warto też o możliwości zmniejszenia żołądka endoskopowo. Plastyka żołądka z wykorzystaniem endoskopu to małoinwazyjna metoda polegająca na założeniu szwów tak, by ograniczyć pojemność organu i w ten sposób wspomagać utratę nadmiaru wagi. Zabieg ten jest w pełni odwracalny.
Wskazania do wykonania zabiegu
Chirurgiczne metody leczenia otyłości z założenia kierowane są do osób otyłych, u których alternatywne sposoby odchudzania nie spełniły oczekiwań. Na kwalifikację do zabiegu liczyć mogą przede wszystkim pacjenci borykający się z otyłością III stopnia, czyli z BMI wynoszącym więcej niż 40. W przypadkach, kiedy BMI jest niższe, dodatkowym wskazaniem do wprowadzenia leczenia operacyjnego jest stan zdrowia:
przy BMI powyżej 35 wskazaniem są choroby współistniejące, których przebieg i objawy mogą ulec poprawie na skutek operacji, na przykład nadciśnienie tętnicze, cukrzyca itd.,
przy BMI od 30 do 35 wskazaniem jest cukrzyca niekontrolowana lekami.
Z kolei u pacjentów z niższym BMI, u których nadwaga nie rozwinęła się jeszcze do poziomu otyłości, stosuje się inne niż chirurgiczne metody leczenia. Również endoskopowe zszywanie żołądka możliwe jest we wczesnej fazie choroby, ponieważ tej formie leczenia poddać mogą się już osoby z BMI wynoszącym 27.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu bariatrycznym?
Zarówno rękawowa resekcja żołądka, jak i bypass i mini bypass żołądka wykonywane są metodą laparoskopową. Pozwala to na skrócenie czasu rekonwalescencji i szybszy powrót do codziennej aktywności w porównaniu z operacjami z użyciem tradycyjnej chirurgii. Po udanym zabiegu i przy braku komplikacji możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania już nawet po tygodniu. Przy wykonywaniu czynności wymagających większego wysiłku fizycznego należy jednak zachować ostrożność przez dłuższy czas.
Ważną częścią powrotu do zdrowia jest stosowanie się do diety pozabiegowej. Przestrzeganie otrzymanych zaleceń dotyczących rodzaju, ilości i wielkości posiłków jest niezbędne do prawidłowego przebiegu powrotu do pełnej sprawności i gojenia się ran, ale wspiera też proces utraty wagi już od pierwszych dni po zabiegu. W początkowym okresie jadłospis ograniczony jest do pokarmu lekkiego, szczególnie o płynnej konsystencji. W kolejnych tygodniach po operacji poszerzany jest o kolejne grupy produktów.
Warto pamiętać, że ostateczna decyzja o kwalifikacji do zabiegu bariatrycznego pozostaje w rękach lekarza specjalisty, który decyzję podejmuje na podstawie aktualnych wyników badań oraz ogólnego stanu zdrowia chorego. W klinice KCM Clinic nad zdrowiem pacjentów czuwa zespół świetnie wykwalifikowanych specjalistów, którzy zapewniają kompleksową opieką i wsparcie na każdym etapie leczenia.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking