Operacja bariatryczna jest prawdziwym ratunkiem dla ludzi, których dotyka chorobliwa otyłość. Zabieg ma na celu redukcję masy ciała, a polega na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka. Przynosi wiele korzyści dla pacjenta, a ogólny czas rekonwalescencji nie trwa zbyt długo. Już kilka godzin po wykonaniu zabiegu można wstać z łóżka i samodzielnie udać się do toalety lub na krótki spacer. Pobyt w klinice jest bardzo ważny, ale to czas po wyjściu z niej należy do kluczowego momentu dla efektów operacji.
Jakie działania są ważne w trakcie rekonwalescencji
Każdy pacjent jest indywidualnym przypadkiem, ale większość osób, które poddały się zabiegowi nie odczuwają większego bólu. Możliwe jest jednak wprowadzenie odpowiednich środków farmakologicznych, zgodnie z zapotrzebowaniem u pacjentów. Dawka jest skutecznie obniżana, a już po drugiej dobie od operacji wypisywane są recepta, zwolnienie L4 (2-4 tygodnie są wystarczające) oraz zalecenia. Trzymanie się ścisłych wytycznych jest niezwykle ważne. Sama operacja nie stanowi pełnego rozwiązania problemu otyłości, a jedynie odpowiednie wsparcie kolejnymi narzędziami i metodami, daje gwarancję zyskania nowego wyglądu i pełnego zdrowia.
Aktywność fizyczna
Przyspieszenie czasu rekonwalescencji możliwe jest dzięki wprowadzenu aktywności fizycznej. Nie należy jednak robić tego pochopnie. Oprócz stopniowego zwiększania intensywności ćwiczeń, warto także dbać o regularność. Na początek można zacząć od spokojnych spacerów, których trasy można kolejno zwiększać. Wielu pacjentów dołącza do nich elementy nordic walking, które są doskonałym sposobem na codzienną dawkę ćwiczeń.
Operacja bariatryczna jest całkowicie bezpieczna, a rekonwalescencja nie odrzuca możliwości zastosowania bardziej wymagających sportów oraz dyscyplin. Po 6 tygodniach można wprowadzać kolejne formy aktywności np. jazdę na rowerze oraz pływanie. Jeżeli tylko pacjent czuje się na siłach może wzbogacić swój plan treningowy o bardziej zaawansowane formy. Warto skorzystać w tej mierze z porad specjalisty.
Samodzielne ćwiczenie jest godne powagi. Wymaga to wiele samozaparcia, ale także wiedzy. Nieumiejętne wykonywania może bowiem prowadzić do wystąpienia kontuzji. Także źle dobrany zestaw może wpłynąć negatywnie na motywację, spowodowaną brakiem widoczności efektów lub trudnościami w ćwiczeniach. Trening pod okiem wykwalifikowanego trenera jest ciekawą propozycją, jeżeli poszukuje się wsparcia. Odpowiedni plan będzie dostosowany do możliwości po operacji oraz aktualnej kondycji fizycznej.
Odpowiedni plan żywieniowy
W zaleceniach po operacji bariatrycznej nie może zabraknąć punktu, dotyczącego diety. Pozwoli to utrzymać efekty, a także zwiększyć ich wpływ na stan zdrowia pacjenta. Plan żywieniowy powinien być dostosowany nie tylko do samych zasad zdrowego odżywiania, ale również osobistych preferencji danej osoby. Spożywane pokarmy powinny być różnorodne oraz bogate w składniki odżywcze.
Zmiana nawyków żywieniowych jest niezwykle ważna. W tym zakresie pacjent zobowiązany jest do rezygnacji z produktów i potraw, gdzie jest dużo cukru. Musi on znaleźć zdrowsze zamienniki. Także alkohol i tytoń muszą być wyeliminowane z codziennych przyzwyczajeń. Nowe ciało zasługuje na nowe, lepsze traktowanie.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking