Kiedy wykonuje się rezonans piersi i jak się do niego przygotować?
Ze względu na wysoką precyzję wyników rezonans magnetyczny gruczołu piersiowego jest traktowany jako uzupełnienie USG i mammografii. Wskazaniem do jego wykonania jest wykrycie niepokojących zmian, kontrola pooperacyjna, przygotowanie do zabiegu wycięcia guza, ocena stanu rekonstrukcji biustu po zabiegu mastektomii, a także sprawdzenie możliwości nawrotu choroby nowotworowej. Badanie przeprowadza się również, jeśli piersi są zbyt małe, aby uzyskać wynik na podstawie mammografii.
Jeśli chodzi o przygotowanie do rezonansu magnetycznego gruczołu piersiowego, trzeba pamiętać, że najlepszy czas na jego przeprowadzenie jest między 5 a 13 dniem cyklu miesiączkowego. Ten rodzaj diagnostyki wymaga podania kontrastu, więc konieczne jest zbadanie poziomu kreatyniny we krwi. W dniu badania nie trzeba być na czczo, ale należy ubrać się w odzież bez metalowych elementów.
Warto dbać o regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, by w porę wykryć zmiany mogące wskazywać na stan chorobowy. W przypadku kobiet, u których wynik mammografii lub USG wykazał niepokojące zaburzenia, zaleca się rezonans magnetyczny piersiowy. Jest to badanie obrazowe, cechujące się wysokim poziomem czułości w wykrywaniu nawet niewielkich zmian w tym gruczole. Trzeba pamiętać, że aby wyniki były wiarygodne, należy wykonać je w odpowiednim dniu cyklu miesiączkowego. Najważniejsze informacje na temat wskazań, przebiegu i przygotowania do tego rodzaju badania piersi można znaleźć w poniższym artykule.
Diagnostyka obrazowa gruczołu piersiowego
Walczące z nowotworem kobiety, które przeszły zabieg mastektomii, określane są jako amazonki. Rezonans magnetyczny to badanie, które podobnie jak mammografia i USG piersi może pomóc we wczesnym wykryciu niepokojących zmian i umożliwić szybkie podjęcie leczenia, co pozwoli uniknąć operacyjnego usunięcia piersi. Fundacje amazonek dbają m.in. o edukację społeczeństwa w zakresie chorób nowotworowych gruczołu piersiowego. Zwracają uwagę na to, jak ważny jest rezonans magnetyczny. Mammografia i USG mogą bowiem sygnalizować obecność zmian, ale dopiero wynik diagnostyki obrazowej umożliwia bardziej precyzyjne określenie ich charakteru.
Rezonans magnetyczny piersi – przebieg badania
Ten rodzaj badania gruczołu piersiowego trwa zwykle od 30 do 50 minut. Pacjentka leży na brzuchu na stole, który wjeżdża do wnętrza urządzenia. Piersi znajdują się w specjalnej cewce, a głowa opiera się na podpórce. W trakcie rezonansu powinno się zachować bezruch, by wynik był precyzyjny. Możliwy jest wówczas kontakt z personelem.
Jako że urządzenie stosowane do badania wykorzystuje silne pole magnetyczne, przeciwwskazaniem do tej formy uzupełnienia mammografii i USG piersi jest posiadanie wszczepionych urządzeń medycznych. Wśród nich można wyróżnić m.in. endoprotezy, rozruszniki serca, pompy insulinowe czy aparaty słuchowe.
Badania diagnostyczne gruczołu piersiowego
W przypadku wykrycia niepokojących lub niejednoznacznych zmian w trakcie mammografii lub USG zaleca się rezonans piersi. Wyniki tego badania pozwalają na bardziej precyzyjne określenie problemu, ponieważ metoda ta umożliwia otrzymanie obrazu gruczołu piersiowego w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej, a także poprzecznej. Z tego względu jest ono często zlecane, by potwierdzić diagnozę i zaplanować leczenie lub dalsze działania.