Niektóre powierzchnie stawowe mogą ulec zniszczeniu w wyniku urazu lub naturalnego zużycia z wiekiem, co ograniczy możliwość swobodnego poruszania się. Aby temu zaradzić, wykonuje się zabieg częściowego lub całkowitego zastąpienia uszkodzonych elementów. W tym celu wykorzystuje się różne rodzaje endoprotez kolana. Jak wygląda zabieg ich wszczepiania i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia? Te i inne ważne informacje na temat zastąpienia zdegenerowanego stawu kolanowego można znaleźć w poniższym artykule – zapraszamy do lektury.
Zabieg wszczepienia endoprotezy kolana
Przeprowadzenie tej procedury może przywrócić funkcjonalność i ruchomość zużytego stawu, a także zapewnić prawidłowy poziom stabilizacji oraz odtworzyć anatomiczną oś kończyny. Wskazaniem do jej wykonania często są dolegliwości bólowe zazwyczaj występujące u starszych pacjentów. Tego rodzaju objawy mogą pojawić się także u młodszych osób, zwłaszcza po przebytych urazach stawu. Endoproteza kolana wszczepiana jest u pacjentów z pierwotną lub wtórną chorobą zwyrodnieniową. Dotyczy w szczególności osób zmagających się z silnym bólem, w przypadku których inne metody leczenia nie przynoszą efektów. Do zabiegu konieczna jest kwalifikacja przez lekarza i przeprowadzenie badania USG lub MRI. Procedura wszczepienia konkretnego rodzaju endoprotezy kolana polega na usunięciu uszkodzonego elementu z kości udowej, piszczelowej oraz rzepki i umieszczeniu w jego miejscu sztucznego stawu.
Jakie rodzaje endoprotez kolana można wyróżnić?
Warto wiedzieć, że istnieje kilka wariantów takiego implantu. Poszczególne rodzaje endoprotez kolana różnią się między sobą takimi cechami jak:
- Sposób mocowania – w tej kategorii wyróżnia się warianty cementowe (mocowane do stawu z użyciem cementu
kostnego), bezcementowe (wprowadzane bezpośrednio do kości) i hybrydowe. - Zakres zmian patologicznych i wymiany stawu kolanowego – pod tym względem endoprotezy można podzielić na
całkowite i częściowe. - Stopień wiązania elementu piszczelowo-udowego – można wyróżnić warianty niezwiązane, półzwiązane i zawiasowe.
Dostępność różnych rodzajów endoprotez kolana sprawia, że możliwy jest dobór konkretnego wariantu do określonych
potrzeb. Należy bowiem uwzględnić wiek pacjenta, jego wagę, ogólny stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej i inne
istotne czynniki. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska i wcześniejsze wykonanie zaleconych badań. Duże
znaczenie pod względem doboru rodzaju implantu ma także kształt i rozmiar kolana.
Jakie rodzaje endoprotez kolana można wyróżnić?
Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych połączeń kości w organizmie, dlatego związane z nim problemy mogą w znacznym stopniu ograniczać swobodę poruszania się i codziennego funkcjonowania. Występujące w tym obszarze dolegliwości bólowe utrudniają wchodzenie po schodach, klękanie, kucanie i wiele innych czynności. Jeśli pozostałe metody leczenia nie przynoszą efektów, pomocne może okazać się wszczepienie odpowiednio dobranego rodzaju endoprotezy kolana. Zabieg ten może pomóc w zniesieniu bólu oraz wyeliminować ograniczenia w zakresie ruchomości stawu i zniekształcenie struktury będące wynikiem postępującej degeneracji powierzchni stawowej.