Zabiegi usunięcia macicy, jajników lub innych elementów układu rozrodczego często wykonywane są u pacjentek onkologicznych, ale nie tylko. Takie procedury mogą budzić obawy i wątpliwości związane m.in. z powrotem do współżycia. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda seks po operacjach ginekologicznych. Jest to w głównej mierze indywidualna sprawa, która zależy również od stopnia interwencji chirurgicznej i charakteru zabiegu. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje na temat współżycia po zabiegu związanym z usunięciem elementów układu rozrodczego.
Częstym objawem, na jaki skarżą się pacjentki po operacjach ginekologicznych, jest suchość pochwy. Może to doprowadzić do pogorszenia doznań podczas seksu, a także skutkować bolesnymi otarciami. Z drugiej strony takie zabiegi mogą przyczynić się do pozbycia się dolegliwości utrudniających współżycie, takich jak częste krwawienia, bóle podbrzusza czy ogólny zły stan zdrowia. Dzięki temu w pewnych przypadkach istnieje prawdopodobieństwo poprawy relacji intymnych po operacji ginekologicznej. Warto także pamiętać, że za doznania podczas seksu u kobiet w dużej mierze odpowiedzialne są czynniki psychiczne, a także zewnętrzne narządy płciowe, czyli łechtaczka i pochwa. Rola macicy nie jest tu na tyle znacząca, by jej brak w dużym stopniu wpłynął na odczucia ze współżycia po operacji ginekologicznej.
Wpływ operacji ginekologicznych na życie seksualne
Najważniejszą kwestią, jaką należy mieć na uwadze po przejściu operacji ginekologicznej, jest przestrzeganie zalecanego okresu wstrzymywania się od współżycia. Konieczne jest bowiem zyskanie pewności, czy wszystko prawidłowo się goi i wykluczenie przeciwwskazań. Jeśli lekarz nie stwierdzi nieprawidłowości, możliwy jest powrót do seksu. Dla niektórych osób przeszkodą staje się jednak dyskomfort psychiczny. Pacjentki mogą mieć obawy związane z utratą poczucia kobiecości lub tym, że partner wyczuje zmiany w ich ciele. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy seksuologa. Trudności z powrotem do współżycia po operacjach ginekologicznych mogą dotyczyć nie tylko sfery psychologicznej. Znaczenie ma także zakres zabiegu, gdyż usunięcie jajników skutkuje wcześniejszą menopauzą i spadkiem libido przez brak produkcji hormonów płciowych. Z kolei po histerektomii może dojść do słabszych doznań podczas seksu, jako że skurcze macicy podczas orgazmu wpływają na intensywność jego odczuwania.
Jak wygląda seks po operacji ginekologicznej?
Chirurgiczne zabiegi ginekologiczne, a zbliżenia intymne
Dyskomfort psychiczny, spadek libido, suchość pochwy – problemy te mogą pojawić się po przejściu zabiegów chirurgicznych związanych z usunięciem narządów układu rozrodczego i negatywnie wpłynąć na podejście partnerów do seksu. W większości z nich pomocna może okazać się terapia hormonalna. Można skorzystać także z usług seksuologa. Należy jednak pamiętać, że powrót do współżycia i doznania po operacjach ginekologicznych to kwestie indywidualne. Zależą od każdej kobiety, jej stanu zdrowia, zakresu zabiegu oraz komfortu psychicznego podczas seksu, na który wpływa wsparcie ze strony partnera.