Uszkodzenie stawu kolanowego
Urazy w obrębie nóg są dość częste i mogą być dużym utrudnieniem dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty. Warto zatem wiedzieć, że uszkodzenie stawu kolanowego wcale nie musi oznaczać końca aktywności fizycznej. Rozwiązaniem może być artroskopia, czyli operacyjna, lecz mało inwazyjna metoda leczenia. Dzięki niej można uzyskać widok wnętrza stawu kolanowego i postawić odpowiednią diagnozę. Najważniejsze informacje na jej temat, łącznie ze wskazaniami i przebiegiem procedury, można znaleźć w poniższym artykule.
Co trzeba wiedzieć o artroskopii stawu kolanowego?
Ta metoda leczenia jest wykorzystywana w przypadku pacjentów zmagających się z dolegliwościami będącymi wynikiem uszkodzenia odniesionego podczas aktywności fizycznej. Artroskopia stawu kolanowego wykonywana jest w przypadku urazu lub przeciążenia, a także w przebiegu różnych chorób. Wykorzystuje się ją przy nawracających obrzękach, ograniczeniach w zakresie możliwości poruszania, braku stabilności i dolegliwościach bólowych.
Co ważne, artroskopia może być zabiegiem diagnostycznym, który pomaga w prawidłowym określeniu rodzaju schorzenia, lub naprawczym. Wówczas jego celem jest eliminacja zdegradowanej części stawu kolanowego wywołującej dyskomfort pacjenta.
Wskazania do przeprowadzenia artroskopii
Z tej metody korzysta się przede wszystkim po przebytych uszkodzeniach, przeciążeniach lub dolegliwościach wywołanych przebiegiem pewnych chorób. Wśród powszechnych wskazań do artroskopii można wyróżnić:
- obecność ciał obcych,
- zmiany urazowe powodujące blokowanie się stawu,
- wystąpienie torbieli okołostawowych,
- złamania śródstawowe,
- zmiany nowotworowe,
- zablokowanie kolana lub jego ruchomości,
- rozerwanie łąkotek,
- zerwane więzadła krzyżowe,
- zmiany pourazowe lub pozapalne – pęknięcie, przerost fałdu maziowego, rozwarstwienie łąkotki,
- zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej.
Ze względu na dużą liczbę wskazań do tego zabiegu jest on często wykonywany nie tylko u pacjentów zmagających się z uszkodzeniami po aktywnościach fizycznych. Również określone choroby i powstające z wiekiem zmiany są zaleceniami do skorzystania z tej metody. Staw kolanowy jest narażony na różnego rodzaju uszkodzenia i schorzenia, w przypadku których pomocna może być artroskopia.
Jak wygląda zabieg stawu kolanowego?
Procedura polega na wykonaniu dwóch nacięć o wielkości 5-8 mm. Za ich pośrednictwem jest wprowadzana specjalna kamera pozwalająca uzyskać dokładny obraz wnętrza stawu kolanowego. Dzięki temu podczas artroskopii nie ma konieczności wykonywania dużych nacięć na ciele pacjenta, co przekłada się na szybszy powrót do sprawności. Minimalizuje to także ryzyko wystąpienia zakażenia pooperacyjnego. Ze względu na konieczność wykonania nacięć zabieg odbywa się ze znieczuleniem.
Stosowana podczas artroskopii kamera umożliwia dokładne obejrzenie i zbadanie niemal wszystkich struktur wewnętrznych. W niektórych przypadkach już podczas oględzin wykonuje się naprawę wykrytych uszkodzeń, dzięki czemu nie ma konieczności przeprowadzania kolejnego zabiegu. Odbywa się to przez wprowadzenie specjalnych narzędzi chirurgicznych poprzez wykonane na początku nacięcia.
Przygotowanie do artroskopii i rehabilitacja
Przed rozpoczęciem procedury konieczna jest kwalifikacja przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu chorobowego. W razie potrzeby mogą być wymagane określone badania, wykonanie USG oraz rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. W niektórych przypadkach niezbędne jest również badanie RTG stawu kolanowego przed artroskopią.
Kilka dni po wykonaniu procedury należy ograniczyć aktywności fizyczne do minimum, aby zmniejszyć ryzyko zwiększenia krwiaka pooperacyjnego. Przez 2-3 tygodnie po zabiegu zalecane jest poruszanie się o kulach. Szwy są zazwyczaj zdejmowane po około 7 dniach od przeprowadzenia artroskopii stawu kolanowego. Powrót do pełnej sprawności może trwać do 6 tygodni, jest to jednak indywidualna kwestia, uzależniona od osobistego stanu zdrowia i predyspozycji.
Powszechna metoda leczenia stawów kolanowych
Ze względu na niewielki stopień inwazyjności i możliwość stosowania przy wielu rodzajach uszkodzeń i schorzeń, artroskopia to często wybierana metoda. Umożliwia postawienie diagnozy i wyleczenie problemu podczas jednego zabiegu, co zmniejsza konieczność ponownego wykonywania nacięć i wprowadzania narzędzi do ciała pacjenta. Zazwyczaj metoda ta jest wykorzystywana w przypadku urazów i przeciążeń będących następstwami aktywności fizycznych, ale stosuje się ją także przy różnego rodzaju schorzeniach stawu kolanowego.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking