Poród, mechaniczne uszkodzenie tkanek czy po prostu starzenie się – w naszym ciele mogą (i zapewne będą) zachodzić zmiany, z którymi nie do końca się godzimy. Waginoplastyka, a właściwie genitoplastyka w ogóle, jest sposobem na przywrócenie prawidłowej budowy i funkcji narządów płciowych. Dotyczy to zarówno zastosowania zmian kosmetycznych, jak i korekty różnych wad (wrodzonych i nabytych). O ile waginoplastyka zajmuje się wyłącznie wnętrzem kobiecych narządów rodnych, o tyle labiaplastyka obejmuje wszystkie zabiegi dotyczące sromu (obszarów „na zewnątrz”, w tym warg sromowych większych i mniejszych). Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tych zabiegach.
Waginoplastyka – na czym polega?
Mówiąc krótko, waginoplastyka to zabieg chirurgiczny, który ma na celu odtworzenie (a w niektórych przypadkach także skonstruowanie) jej prawidłowych cech. W większości przypadków obejmuje on zacieśnienie otworu pochwy, który uległ rozciągnięciu w wyniku procesu starzenia, a także urazów mechanicznych spowodowanych urazami, porodem lub innymi okolicznościami. Wykonuje się ją również w ramach leczenia zmiany płci – wówczas pochwa jest formowana z wykorzystaniem istniejących tkanek narządów płciowych.
Labiaplastyka natomiast wykonywana jest w celu zmiany wyglądu zewnętrznych części kobiecych narządów płciowych. W większości przypadków kobiety uciekają się do tego typu zabiegu motywowane względami czysto kosmetycznymi lub pewnym dyskomfortem fizycznym podczas stosunków seksualnych i codziennego funkcjonowania. Podobnie jak inne operacje genitoplastyka może być stosowana do korekty wad naturalnych, jak również nabytych w późniejszym okresie życia. Zazwyczaj wykonuje się ją, aby pozbyć się asymetrii między wargami pochwowymi (mniejszej lub większej) lub po prostu je zmniejszyć.
Waginoplastyka – wszystko, co musisz wiedzieć o operacji
Kiedy należy poddać się genitoplastyce? Ta kwestia, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, jest bardzo indywidualna i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Najpopularniejsze wskazania to przewlekły dyskomfort podczas seksu lub oddawania moczu, urazy mechaniczne spowodowane porodem lub urazami fizycznymi oraz wady wrodzone (zarówno kosmetyczne, jak i funkcjonalne). Część przypadków obejmuje również korygowanie wycięć wykonanych w celu leczenia innych schorzeń, a nawet zmian powstałych w wyniku radioterapii.
Przed samym zabiegiem dobrze jest mieć realistyczne oczekiwania co do efektów. Należy również pamiętać, że przebieg zabiegu może się nieznacznie różnić w zależności od podejścia, zastosowanej metody i innych indywidualnych czynników unikalnych dla danego przypadku.
Przygotowanie, zabieg i rekonwalescencja
Waginoplastyka powinna być poprzedzona serią badań, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas samego zabiegu. Badania te obejmują zazwyczaj badanie fizykalne, a także konsultację, podczas której lekarz zapozna się z Twoją historią choroby i doradzi Ci w kwestii potencjalnych zagrożeń i powikłań. Dowiesz się również o przebiegu operacji i niezbędnych wymaganiach dotyczących opieki po.
Sam zabieg zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Zazwyczaj polega na usunięciu nadmiaru skóry w okolicy sromu, zmniejszeniu wielkości otworu lub zabezpieczeniu luźnych tkanek odpowiednimi szwami. Waginoplastyka może obejmować również wszelkie inne korekty mające na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tego narządu. Zabieg często wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ale możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego.
Rekonwalescencja po operacji trwa zazwyczaj od tygodnia do kilku miesięcy, w zależności od rozległości zabiegu. Stosunek seksualny i używanie tamponów są niewskazane w ciągu pierwszych ośmiu tygodni po operacji. Potencjalne ryzyko obejmuje utratę czucia w tym obszarze, a także ból podczas stosunku i codziennych czynności.
Dowiedz się więcej!
Dlaczego kobiety decydują się na zabieg waginoplastyki w pierwszej kolejności? Zabieg zdecydowanie ma potencjał rozwiązania wielu problemów – zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Od złagodzenia bólu i utrzymania prawidłowego funkcjonowania narządu, po danie tak potrzebnego zastrzyku pewności siebie. Aby dowiedzieć się więcej na temat konkretnych procedur medycznych, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dostępnymi na naszej stronie.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking