Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2011

Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)

Otyłość to choroba cywilizacyjna,  która dotyka wielkiej części społeczeństwa, przy czym problemem jest nie tylko brak komfortu życia, ale tzw. choroby współistniejące otyłości, jak nadciśnienie tętnicze, wysokie ryzyko zawału serca i udaru mózgu, choroby stawów, kręgosłupa, depresja, bezdech senny, czy niewydolność oddechowa.

 

Obok leczenia dietetycznego i psychologicznego otyłości, oraz coraz powszechniejszych zabiegów chirurgicznych w bariatrii, jak rękawowa resekcja żołądka i bajpas żołądka, nowością w bariatrii w walce z otyłością jest – stosunkowo bezpieczny, szybki i odwracalny –  zabieg tzw. endoskopowego zmniejszenia żołądka (ESG).

Endoskopowa plastyka żołądka (ESG endoscopic sleeve gastroplasty), inaczej endoskopowe zmniejszenie lub zszycie żołądka, to innowacyjna, niechirurgiczna i w pełni odwracalna metoda leczenia otyłości, polegająca na zmniejszeniu objętości żołądka poprzez endoskopowe założenie szwów, czyli zszycie żołądka od wewnątrz.  Zabieg ten u pacjentów otyłych może być przeprowadzany jako zabieg pierwotny u osób, którzy nie chcą poddać się chirurgii bariatrycznej lub mają przeciwskazania do zabiegu chirurgicznego, lub jako tzw. zabieg kolejny po wcześniejszych zabiegach bariatrycznych.

 

Na czym polega zabieg endoskopowej plastyki żołądka ?

Endoskopowe zmniejszenie żołądka (gastroplastyka żołądka) to nowoczesny zabieg w leczeniu otyłości, który poszerza i uzupełnia ofertę chirurgicznego leczenia otyłości przy pomocy zabiegów takich jak laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka lub bypass żołądkowy.

Ten małoinwazyjny zabieg polega na założeniu szwów od środka żołądka przy pomocy tzw. video-gastroskopu oraz urządzenia zszywającego Overstitch i zmniejszeniu w ten sposób objętości żołądka o 60-80%.  Poprzez tunel w  endoskopie, do żołądka wprowadzany jest jednorazowy system zszywający umożliwiający założenie szwów, zmniejszających żołądek.  W trakcie zabiegu, który trwa do około 1 godziny chirurg przy zastosowaniu  odpowiedniego rozmiaru i rodzaju nici przystępuje do zszywania żołądka. Po przeprowadzonej procedurze zabiegowej, urządzenie usuwane jest z organizmu pacjenta.

Główną zaletą endoskopowego zszycia żołądka jest fakt, że jest to zabieg w pełni odwracalny. Podstawową korzyścią tej metody jest jej małoinwazyjność, bez chirurgicznej zmiany anatomicznego kształtu żołądka, bez pozostawiania blizn ani nacięć w ścianie żołądka.

W Centrum Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej KCM po odpowiedniej kwalifikacji i diagnostyce, zabieg ten wykonuje bardzo doświadczony w tej metodzie chirurg, znany w Polsce i Europie, specjalista chirurgii ogólnej oraz gastroenterolog, dr n. med. Artur Raiter.

Endoskopowa plastyka żołądka u odpowiednio stosujących się do zaleceń pacjentów,  wykazuje niewiele niższą skuteczność niż laparoskopowe zmniejszenie żołądka, czyli rękawowa resekcja żołądka (gastric sleeve).  Zabieg zszywania żołądka wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pobyt szpitalny jest bardzo krótki, pacjent wychodzi do domu  kolejnego dnia po wykonaniu zabiegu.

Czy endoskopowe zmniejszenie żołądka jest zabiegiem bezpiecznym ?

Zabieg endoskopowej plastyki żołądka jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i  dużo mniej inwazyjnym w porównaniu do chirurgicznych operacji bariatrycznych.  Jest to procedura małoinwazyjna i w pełni odwracalna.  Szwy/ nici założone celem zmniejszenia pojemności żołądka,  w każdym momencie po uzyskanej utracie masy ciała można endoskopowo, czyli również niechirurgicznie, przeciąć, zostają one wydalone wraz z pokarmem.

Dla jakich pacjentów może być wskazana endoskopowa plastyka żołądka?

Zabieg zszywania żołądka  może być wykonywany już u pacjentów z BMI 27, tym samym nie kwalifikującym się do bardziej inwazyjnych operacji leczenia otyłości, jak zabiegi laparoskopowe bariatryczne.   Endoskopowe zmniejszenie żołądka może być więc wykonywane u pacjentów już z otyłością w stadium I. jako zabieg pierwotny.  W takim zastosowaniu zabieg ten może stanowić alternatywę dla balonu żołądkowego, inaczej gastric baloon.

    Wypełnij formularz

    Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24h


    Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i wykorzystywania przekazywanych danych.

    Endoskopowe zmniejszenie żołądka - Apollo Overstitch

    Rytmy Zdrowia - Bariatria - Endoskopowe zmniejszenie żołądka

    Przygotowanie do endoskopowej gastroplastyki ESG

    Pierwszym etapem przygotowania do endoskopowego zmniejszania żołądka jest rozmowa ze specjalistą bariatrii oraz z dietetykiem klinicznym. Pacjent może wtedy zadać wszystkie nurtujące go pytania dotyczące przebiegu samej procedury, a także tego, w jaki sposób zmieni ona jego życie. Po zabiegu należy bowiem już na zawsze trzymać się zdrowej diety.

    Lekarz musi też określić, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do gastroplastyki. Ta endoskopowa procedura nie może być na przykład przeprowadzana u kobiet karmiących piersią, będących w ciąży oraz u tych, które planują macierzyństwo w ciągu najbliższego roku. Ze względu na to, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, anestezjolog może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań.

    Najważniejszą procedurą diagnostyczną, konieczną, aby lekarz mógł zakwalifikować pacjenta do endoskopowego zmniejszenia żołądka, jest gastroskopia. Musi ona zostać wykonana dwa razy: najpierw przed dopuszczeniem pacjenta do zabiegu, a później bezpośrednio przed jego rozpoczęciem. Badanie to pozwala wykluczyć takie przeciwwskazania jak stany zapalne górnego odcinka przewodu pokarmowego czy jakiekolwiek uszkodzenia jego tkanek.

    Jaki jest przebieg zabiegu?

    Bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu lekarz zawsze przeprowadza u pacjenta gastroskopię. Polega ona na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego specjalnej kamerki gastroskopowej, która pozwala dokładnie obejrzeć wszystkie znajdujące się tam struktury. Celem tej procedury jest sprawdzenie, czy w przełyku i żołądku pacjenta nie ma śladów stanu zapalnego albo innych nieprawidłowości, które uniemożliwiałyby wykonanie zabiegu gastroplastyki.

    Endoskopowe zmniejszenie żołądka rozpoczyna się od wprowadzenia do tego organu przez gardło i przełyk specjalnego urządzenia o nazwie Apollo OverStitch. Z jego pomocą chirurg od środka zakłada w żołądku pacjenta mocne szwy, co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu. Zmianie ulega wtedy również jego kształt. Organ ten staje się wydłużony i dużo mniej rozciągliwy niż przed zabiegiem. Powoduje to, że pacjent ze zmniejszonym żołądkiem podczas jedzenia szybko zaczyna odczuwać sytość. Dzięki temu traci na wadze i, z pomocą zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, może już na zawsze utrzymać zdrową masę ciała.

    Skutki uboczne zabiegu

    Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu zmniejszenia żołądka należy dyskomfort lub ból w jamie brzusznej. Objawy te nie mają zazwyczaj dużego natężenia. O ile nie ma do tego przeciwwskazań, wykwalifikowany personel medyczny przepisuje pacjentowi odpowiednio dobrane leki minimalizujące te nieprzyjemne odczucia. Należy pamiętać, że niektóre z tych medykamentów mogą uniemożliwiać wykonywanie pewnych czynności, na przykład prowadzenie samochodu.

    Niechirurgiczne leczenie otyłości ma bardzo mało skutków ubocznych w porównaniu do innych, bardziej inwazyjnych metod. Większość pacjentów w ogóle ich nie odczuwa. Jeżeli jednak po zabiegu pojawiają się niepożądane objawy, zazwyczaj nie są one intensywne i przemijają samoistnie.

    Dieta po endoskopowym zmniejszeniu żołądka

    Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie może nic jeść przez osiem godzin. Po tym czasie wdrażane są pierwsze posiłki. W okresie pierwszego tygodnia po zabiegu bardzo ważne jest utrzymywanie ścisłej diety płynnej. Pacjent pozostaje wtedy pod opieką dietetyka klinicznego, który pomaga mu w prawidłowym skomponowaniu jadłospisu. Od drugiego tygodnia po endoskopowym zmniejszeniu żołądka można powoli wprowadzać do diety pokarmy półstałe, na przykład różne kleiki i musy.

    Ostatnim etapem jest natomiast zdrowy i zbilansowany plan żywieniowy. Ważne, aby po endoskopowym zmniejszeniu żołądka spożywać małe porcje posiłków i zawsze kończyć jeść, kiedy zacznie się czuć sytość. Pacjent, który został poddany procedurze endoskopowego zmniejszenia żołądka, może liczyć na trwałe i efektowne rezultaty tylko, jeśli na stałe przestrzega zdrowej i zbilansowanej diety.

    Środki ostrożności dla pacjentów

    Endoskopowy zabieg zmniejszenia żołądka należy do najbezpieczniejszych metod wykorzystywanych w bariatrii. Mimo tego wszyscy pacjenci, u których ma on zostać przeprowadzony, koniecznie muszą stosować się do zaleceń wydawanych przez wyspecjalizowany personel medyczny. Najczęściej dotyczą one postępowania dietetycznego oraz aktywności fizycznej.

    Środki ostrożności dla pacjentów – szczere odpowiedzi na pytania medyków

    Przed każdym zabiegiem bariatrycznym pacjent musi przejść przez proces konsultacji ze specjalistami. Decydują oni, czy może on zostać zakwalifikowany do danej procedury. To bardzo ważne, aby odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez medyków podczas tych rozmów. Każdy szczegół dotyczący na przykład stanu zdrowia pacjenta czy jego wcześniejszych prób zmniejszenia masy ciała ma znaczenie dla lekarzy. Unikanie udzielenia odpowiedzi na pytania może doprowadzić do niebezpiecznych dla pacjenta sytuacji.

    Powrót do zdrowia po zabiegu

    Ze względu na to, że zabieg endoskopowy jest bardzo mało inwazyjny, pacjenci szybko wracają po nim do dobrego samopoczucia. Zazwyczaj spędzają w szpitalu tylko jedną dobę, a następnego dnia mogą już wrócić do domu. Aby jak najszybciej uzyskać trwałe i efektowne rezultaty, nie powinno się leżeć w łóżku i zbyt długo odpoczywać. Warto chodzić po mieszkaniu albo spacerować po okolicy.

    W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjent zazwyczaj nie potrzebuje pomocy ze strony innych osób. Może samodzielnie dbać o swoją higienę, wchodzić po schodach oraz podnosić potrzebne mu przedmioty. Mimo to warto poprosić kogoś bliskiego o pozostanie w pobliżu przez kilka dni. Najczęstszym skutkiem ubocznym zabiegu są mdłości i wymioty, które czasami mogą ograniczać mobilność pacjenta. Jeżeli jednak one nie występują, nie ma żadnych przeciwwskazań do szybkiego powrotu do pracy.

    Powrót do zdrowia po zabiegu – ćwiczenia fizyczne

    Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty po endoskopowym zmniejszeniu żołądka, jeszcze przed zabiegiem należy wdrożyć rutynę treningową. Stanowi ona bardzo istotny element terapii odchudzającej. Po zabiegu można powrócić do ćwiczeń. Warto robić to stopniowo i dostosowywać intensywność podejmowanych aktywności do swojego samopoczucia.

    Opieka pozabiegowa w KCM Clinic

    Ze względu na to, że zmniejszenie objętości żołądka przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, po zakończonym zabiegu pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego do czasu, gdy się wybudzi. Wtedy, z pomocą pielęgniarki, może zacząć wstawać i powoli chodzić. Ta endoskopowa procedura ma mało inwazyjny charakter, więc choremu bardzo szybko powraca dobre samopoczucie. Zazwyczaj już następnego dnia może wrócić do domu.

    Szpital KCM Clinic oferuje wszystkim swoim pacjentom pozabiegowe konsultacje z wyspecjalizowanym personelem medycznym. Pacjenci po zmniejszeniu żołądka pozostają pod opieką dietetyka klinicznego. Zachęca się ich także do pracy z psychologiem. Grupowe spotkania z tymi specjalistami mają miejsce w szpitalu raz na tydzień.

    Przygotowanie

    Przygotowanie do endoskopowej gastroplastyki ESG

    Pierwszym etapem przygotowania do endoskopowego zmniejszania żołądka jest rozmowa ze specjalistą bariatrii oraz z dietetykiem klinicznym. Pacjent może wtedy zadać wszystkie nurtujące go pytania dotyczące przebiegu samej procedury, a także tego, w jaki sposób zmieni ona jego życie. Po zabiegu należy bowiem już na zawsze trzymać się zdrowej diety.

    Lekarz musi też określić, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do gastroplastyki. Ta endoskopowa procedura nie może być na przykład przeprowadzana u kobiet karmiących piersią, będących w ciąży oraz u tych, które planują macierzyństwo w ciągu najbliższego roku. Ze względu na to, że zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, anestezjolog może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań.

    Najważniejszą procedurą diagnostyczną, konieczną, aby lekarz mógł zakwalifikować pacjenta do endoskopowego zmniejszenia żołądka, jest gastroskopia. Musi ona zostać wykonana dwa razy: najpierw przed dopuszczeniem pacjenta do zabiegu, a później bezpośrednio przed jego rozpoczęciem. Badanie to pozwala wykluczyć takie przeciwwskazania jak stany zapalne górnego odcinka przewodu pokarmowego czy jakiekolwiek uszkodzenia jego tkanek.

    Przebieg zabiegu

    Jaki jest przebieg zabiegu?

    Bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu lekarz zawsze przeprowadza u pacjenta gastroskopię. Polega ona na wprowadzeniu do górnego odcinka przewodu pokarmowego specjalnej kamerki gastroskopowej, która pozwala dokładnie obejrzeć wszystkie znajdujące się tam struktury. Celem tej procedury jest sprawdzenie, czy w przełyku i żołądku pacjenta nie ma śladów stanu zapalnego albo innych nieprawidłowości, które uniemożliwiałyby wykonanie zabiegu gastroplastyki.

    Endoskopowe zmniejszenie żołądka rozpoczyna się od wprowadzenia do tego organu przez gardło i przełyk specjalnego urządzenia o nazwie Apollo OverStitch. Z jego pomocą chirurg od środka zakłada w żołądku pacjenta mocne szwy, co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu. Zmianie ulega wtedy również jego kształt. Organ ten staje się wydłużony i dużo mniej rozciągliwy niż przed zabiegiem. Powoduje to, że pacjent ze zmniejszonym żołądkiem podczas jedzenia szybko zaczyna odczuwać sytość. Dzięki temu traci na wadze i, z pomocą zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, może już na zawsze utrzymać zdrową masę ciała.

    Skutki uboczne zabiegu

    Skutki uboczne zabiegu

    Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu zmniejszenia żołądka należy dyskomfort lub ból w jamie brzusznej. Objawy te nie mają zazwyczaj dużego natężenia. O ile nie ma do tego przeciwwskazań, wykwalifikowany personel medyczny przepisuje pacjentowi odpowiednio dobrane leki minimalizujące te nieprzyjemne odczucia. Należy pamiętać, że niektóre z tych medykamentów mogą uniemożliwiać wykonywanie pewnych czynności, na przykład prowadzenie samochodu.

    Niechirurgiczne leczenie otyłości ma bardzo mało skutków ubocznych w porównaniu do innych, bardziej inwazyjnych metod. Większość pacjentów w ogóle ich nie odczuwa. Jeżeli jednak po zabiegu pojawiają się niepożądane objawy, zazwyczaj nie są one intensywne i przemijają samoistnie.

    Dieta

    Dieta po endoskopowym zmniejszeniu żołądka

    Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie może nic jeść przez osiem godzin. Po tym czasie wdrażane są pierwsze posiłki. W okresie pierwszego tygodnia po zabiegu bardzo ważne jest utrzymywanie ścisłej diety płynnej. Pacjent pozostaje wtedy pod opieką dietetyka klinicznego, który pomaga mu w prawidłowym skomponowaniu jadłospisu. Od drugiego tygodnia po endoskopowym zmniejszeniu żołądka można powoli wprowadzać do diety pokarmy półstałe, na przykład różne kleiki i musy.

    Ostatnim etapem jest natomiast zdrowy i zbilansowany plan żywieniowy. Ważne, aby po endoskopowym zmniejszeniu żołądka spożywać małe porcje posiłków i zawsze kończyć jeść, kiedy zacznie się czuć sytość. Pacjent, który został poddany procedurze endoskopowego zmniejszenia żołądka, może liczyć na trwałe i efektowne rezultaty tylko, jeśli na stałe przestrzega zdrowej i zbilansowanej diety.

    Środki ostrożności

    Środki ostrożności dla pacjentów

    Endoskopowy zabieg zmniejszenia żołądka należy do najbezpieczniejszych metod wykorzystywanych w bariatrii. Mimo tego wszyscy pacjenci, u których ma on zostać przeprowadzony, koniecznie muszą stosować się do zaleceń wydawanych przez wyspecjalizowany personel medyczny. Najczęściej dotyczą one postępowania dietetycznego oraz aktywności fizycznej.

    Środki ostrożności dla pacjentów – szczere odpowiedzi na pytania medyków

    Przed każdym zabiegiem bariatrycznym pacjent musi przejść przez proces konsultacji ze specjalistami. Decydują oni, czy może on zostać zakwalifikowany do danej procedury. To bardzo ważne, aby odpowiadać na wszystkie pytania zadawane przez medyków podczas tych rozmów. Każdy szczegół dotyczący na przykład stanu zdrowia pacjenta czy jego wcześniejszych prób zmniejszenia masy ciała ma znaczenie dla lekarzy. Unikanie udzielenia odpowiedzi na pytania może doprowadzić do niebezpiecznych dla pacjenta sytuacji.

    Rekonwalescencja

    Powrót do zdrowia po zabiegu

    Ze względu na to, że zabieg endoskopowy jest bardzo mało inwazyjny, pacjenci szybko wracają po nim do dobrego samopoczucia. Zazwyczaj spędzają w szpitalu tylko jedną dobę, a następnego dnia mogą już wrócić do domu. Aby jak najszybciej uzyskać trwałe i efektowne rezultaty, nie powinno się leżeć w łóżku i zbyt długo odpoczywać. Warto chodzić po mieszkaniu albo spacerować po okolicy.

    W pierwszym tygodniu po zabiegu pacjent zazwyczaj nie potrzebuje pomocy ze strony innych osób. Może samodzielnie dbać o swoją higienę, wchodzić po schodach oraz podnosić potrzebne mu przedmioty. Mimo to warto poprosić kogoś bliskiego o pozostanie w pobliżu przez kilka dni. Najczęstszym skutkiem ubocznym zabiegu są mdłości i wymioty, które czasami mogą ograniczać mobilność pacjenta. Jeżeli jednak one nie występują, nie ma żadnych przeciwwskazań do szybkiego powrotu do pracy.

    Powrót do zdrowia po zabiegu – ćwiczenia fizyczne

    Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty po endoskopowym zmniejszeniu żołądka, jeszcze przed zabiegiem należy wdrożyć rutynę treningową. Stanowi ona bardzo istotny element terapii odchudzającej. Po zabiegu można powrócić do ćwiczeń. Warto robić to stopniowo i dostosowywać intensywność podejmowanych aktywności do swojego samopoczucia.

    Opieka pozabiegowa

    Opieka pozabiegowa w KCM Clinic

    Ze względu na to, że zmniejszenie objętości żołądka przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, po zakończonym zabiegu pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego do czasu, gdy się wybudzi. Wtedy, z pomocą pielęgniarki, może zacząć wstawać i powoli chodzić. Ta endoskopowa procedura ma mało inwazyjny charakter, więc choremu bardzo szybko powraca dobre samopoczucie. Zazwyczaj już następnego dnia może wrócić do domu.

    Szpital KCM Clinic oferuje wszystkim swoim pacjentom pozabiegowe konsultacje z wyspecjalizowanym personelem medycznym. Pacjenci po zmniejszeniu żołądka pozostają pod opieką dietetyka klinicznego. Zachęca się ich także do pracy z psychologiem. Grupowe spotkania z tymi specjalistami mają miejsce w szpitalu raz na tydzień.

    Endoskopowa plastyka żołądka ESG - niechirugiczna metoda leczenia otyłości - odwracalne zmniejszenie żołądka
    Endoskopowa plastyka żołądka ESG - redukcja objętości żołądka o 60-80%

      Umów się na bezpłatną rozmowę z naszym koordynatorem

      Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i wykorzystywania przekazywanych danych.

      Skontaktuj się z koordynatorem
      +48 75 645 2011

      Wyślij zapytanie

        Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

        Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

        Zarejestruj się

        Wizyty, zabiegi szpitalne

        • Pon - Pt  7:30 - 19:00
        • Sobota    9:00 - 13:00

        Centrum Chirurgii Bariatrycznej

        Centrum Chirurgii Plastycznej

        Centrum Chirurgii Kręgosłupa

        Centrum Stomatologii

        • Pon - Pt   8:00 - 19:00
        • Sobota     9:00 - 13:00

        OMEGA Diagnostyka Obrazowa

        • Pon – Pt  7:00 – 21:00
        • Sobota     7:00 – 21:00

        Godziny Otwarcia

        • Pon - Pt   7:30 - 20:00
        • Sobota     7:30 - 17:00

        Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

        • Pon - Pt   8:00 - 20:00
        • Sobota      9:00 - 14:00

        KCM Clinic Wrocław

        • Czynne po umówieniu wizyty

        Chat KCM Clinic

        • Pon - Pt   8:00 - 19:00

        Lokalizacje

        KCM Clinic Jelenia Góra

        • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

        KCM Clinic Wrocław

        • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

        Parking

        BMI Button