Operacja wymiany stawu kolanowego, znana również jako artroplastyka stawu kolanowego, polega na zastąpieniu wszystkich lub niektórych części kolana protezą wykonaną z wytrzymałych materiałów. Jeśli cierpisz na zapalenie stawów i ból kolana, zabieg ten może pomóc Ci odzyskać mobilność i przyjemność chodzenia bez bólu. Chociaż zabiegi wymiany stawu kolanowego są inwazyjne, niosą ze sobą niski stopień ryzyka i często są jedynymi skutecznymi interwencjami zapewniającymi długotrwałe dobre samopoczucie.
Wymiana stawu kolanowego: Dla kogo przeznaczona jest operacja?
Większość pacjentów kierowanych na endoprotezoplastykę stawu kolanowego ma ponad 55 lat, ale młodsi pacjenci również mogą z niej skorzystać, np. po poważnym urazie sportowym.
Pacjenci wymagają artroplastyki stawu kolanowego, gdy doświadczają ograniczonej mobilności z powodu przewlekłej choroby zwyrodnieniowej stawów, schorzenia charakteryzującego się rozpadem chrząstki stawowej. Ponieważ staw nie jest stabilny, obrzęk i ból poważnie ograniczają regularne ruchy, a pacjenci mogą nie być w stanie wykonywać normalnych czynności, takich jak wchodzenie po schodach lub chodzenie. Operacja ta jest zwykle sugerowana, gdy alternatywne metody leczenia, takie jak zastrzyki i fizjoterapia, nie przyniosły rezultatów lub zostały wykluczone jako opcje w pierwszej kolejności.
Choroby takie jak dysplazja kości, hemofilia lub dna moczanowa mogą również powodować poważne uszkodzenia kości, powodując konieczność wymiany stawu kolanowego.
Jak przebiega operacja wymiany stawu kolanowego?
Oto przegląd krok po kroku, jak zwykle przebiega operacja wymiany stawu kolanowego:
1. Konsultacja
Przed operacją przeprowadzona zostanie dokładna konsultacja z lekarzem w celu ustalenia, czy konieczna jest operacja wymiany stawu kolanowego. Jeśli tak, zostanie ustalony termin operacji. Może również zostać zalecone wzmocnienie obszaru kolana za pomocą określonych ćwiczeń, a także odstawienie wszelkich przyjmowanych leków, które mogą kolidować z zabiegiem.
2. Znieczulenie
Operacja rozpocznie się od podania znieczulenia ogólnego. Oznacza to, że pacjent będzie uśpiony przez cały czas trwania zabiegu. Może zostać założony cewnik moczowy.
3. Nacięcie
Chirurg oczyści miejsce operacji środkiem antyseptycznym, a następnie wykona nacięcie w okolicy kolana, aby odsłonić i wyleczyć staw.
4. Zastosowanie protezy stawu kolanowego
Najpierw chirurg usunie uszkodzoną tkankę i powierzchnię stawu kolanowego. Następnie zostanie zastosowana proteza. Istnieją różne rodzaje protez stawu kolanowego i są one zazwyczaj dobierane w zależności od wieku pacjenta. Najczęściej stosowanymi protezami są jednak protezy cementowane, ponieważ mają one dłuższą żywotność. Mocuje się je do kości za pomocą cementu chirurgicznego.
Jeśli pacjent przechodzi operację całkowitej wymiany stawu kolanowego, wymienione zostaną wszystkie trzy części kolana – piszczel, kość udowa i rzepka. Jest to najczęstsza procedura wymiany stawu kolanowego. Oznacza to, że proteza składa się z elementu piszczelowego, udowego i rzepkowego.
5. Nacięcia zostają zamknięte
Nadszedł czas, aby chirurg zamknął nacięcie szwami i nałożył sterylny opatrunek, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo kolana. Można również zastosować rurkę drenażową w celu usunięcia nadmiaru płynu.
6. Powrót do zdrowia
Teraz nadszedł czas na powrót do zdrowia po operacji i przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza.
Powinieneś natychmiast poczuć ulgę w bólu, a z czasem będziesz mógł ponownie cieszyć się podstawowymi czynnościami, takimi jak chodzenie.
Czy istnieją różne rodzaje protez stawu kolanowego?
Jak wspomniano wcześniej, kolano składa się z trzech części: kości udowej, kości piszczelowej i rzepki.
Więzadła łączą mięśnie z kośćmi wokół kolana, które są pokryte chrząstką i innymi tkankami miękkimi. Pomagają one kościom płynnie przesuwać się razem. Gdy chrząstka jest uszkodzona lub zdegradowana, kości ocierają się o siebie, co prowadzi do ścierania, stanu zapalnego (znanego jako choroba zwyrodnieniowa stawów) i bólu. Operacja wymiany stawu kolanowego pomaga odzyskać mobilność i zmniejszyć ból, ponieważ implanty przypominają powierzchnię zdrowego kolana.
W zależności od stanu kolana i tego, czy konieczna jest wymiana jednej lub wszystkich części stawu kolanowego, można wykonać określony rodzaj operacji.
Istnieją dwa główne rodzaje wymiany stawu kolanowego:
- Całkowita wymiana stawu kolanowego: zabieg ten polega na zastąpieniu całego stawu sztuczną protezą. Jest to najczęstsza procedura.
- Częściowa wymiana stawu kolanowego: w tym przypadku wymieniany jest tylko jeden uszkodzony element.
Jak sama nazwa wskazuje, całkowita wymiana stawu kolanowego jest wykonywana, gdy wszystkie części kolana wymagają wymiany.
Częściowa endoprotezoplastyka stawu kolanowego, znana również jako jednoprzedziałowa endoprotezoplastyka stawu kolanowego, polega na usunięciu i wymianie uszkodzonej chrząstki i kości tylko w jednej części kolana. Ten rodzaj zabiegu jest zalecany pacjentom, u których zapalenie stawów występuje tylko w jednym z elementów kolana, co stanowi 25% pacjentów poddawanych operacji wymiany stawu kolanowego.
Jeśli nie masz pewności, jaka procedura najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami w dowolnym momencie. Jeden z naszych lekarzy przeanalizuje Twoją historię medyczną i wspólnie z Tobą zdecyduje o najlepszym sposobie postępowania. Aby zapoznać się z cenami różnych procedur i typów implantów, zajrzyj tutaj.
Czego należy się spodziewać po operacji wymiany stawu kolanowego?
Wymiana stawu kolanowego jest zabiegiem inwazyjnym, a czas rekonwalescencji zależy od stanu pacjenta, rodzaju zabiegu i wieku. Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że rekonwalescencja potrwa od 2 do 3 miesięcy. Proces gojenia i adaptacji może trwać do dwóch lat, dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na leczenie i powrót do zdrowia w umiarkowanym tempie.
Zaraz po zabiegu pacjent otrzyma leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe, aby zapewnić sprawne gojenie. Fizjoterapia jest kluczową częścią rekonwalescencji, dlatego rozpoczniesz rehabilitację dzień po operacji. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami fizjoterapeuty. Celem jest delikatna mobilizacja stawu kolanowego i ułatwienie przystosowania się do nowego kolana.
W zależności od ogólnego stanu zdrowia, pacjent powinien być w stanie opuścić szpital 2 do 3 dni po operacji. Lekarz przekaże Ci instrukcje pooperacyjne i zostaniesz poproszony o chodzenie o kulach ortopedycznych i kontynuowanie planu fizjoterapii.